Şiddet içeren boşanma davalarına ilişkin yargıtay kararlarının incelenmesi
Examination of supreme court decision regarding violance-based divorce cases
- Tez No: 927609
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FİLİZ EKİM ÇEVİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Adli Tıp ve Adli Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Şiddet olgusu geçmişten günümüze hayatın içinde yer almaktadır. Şiddet aile içerisinde sıklıkla görülmekte olup, aile bireyleri bazen farkında olarak bazen de farkında olmaksızın şiddete maruz kalmaktadır. Şiddet aile birliğinin bozulmasına yol açan en yaygın sebeplerden birisi olup, şiddete uğradığını iddia eden taraf, Türk Medeni Kanunu'na göre, şiddetli geçimsizlik ya da özel boşanma sebeplerinden biri olan hayata kast ve onur kırıcı davranış gerekçesiyle boşanma davası açılabilmektedir. Boşanma davalarında şiddet, farklı biçimlerde ortaya çıkmakta olup en yaygın görülen türler arasında fiziksel, duygusal, cinsel ve ekonomik şiddet bulunmaktadır. Boşanma ve boşanma süreci de şiddeti tetikleyen durumlardan birisi olup, bu şiddete sadece boşanan taraflar değil, ortak çocuk ve boşanan çiftlerin kök aileleri de maruz kalmaktadır. Bu çalışmamızda, boşanma davalarında şiddet olgusu ele alınmış olup, şiddete dayalı açılan boşanma davalarında verilen kararlar, reşit olmayan çocukların bulunduğu ailelerde velayet ve kişisel ilişki tesisi, şiddet iddiasında bulunan tarafın cinsiyeti, şiddeti uygulayan tarafa karşı cezai yönden bir şikayet olup olmadığı hususu, tarafların kusur durumları, şiddet içeren boşanma davalarında af olgusu, şiddet iddiasının ispatı ve Adli Bilimlerin şiddet olaylarındaki rolü“boşanma”,“şiddet”ve“adli tıp”kavramlarını içeren, 1994-2024 yılı arasında verilen Yargıtay kararları üzerinden incelenmiştir. Yapılan inceleme sonucunda, şiddet iddiası ile ikame edilen boşanma davalarında şiddete uğrayan ve şiddeti uygulayan taraflar sıklıkla yer değiştirmekte olup, şiddet olgusu içeren boşanma davalarında Yargıtay'ın genellikle tarafların her iki tarafı da kusurlu bulduğu ve ispat hususuna göre kusuru ağır veya hafif kusur şeklinde nitelendirilerek boşanma ve feri'lerine karar verdiği görülmektedir. Bu araştırma, ülkemizde şiddet içeren boşanma davalarında tarafların birbirlerine uyguladıkları en yaygın şiddet türlerinin fiziksel şiddet, psikolojik (duygusal) şiddet, ekonomik şiddet, cinsel şiddet ve sözlü (örneğin hakaret ve aşağılama) şiddet olduğunu ortaya koymaktadır. Çalışmamız kapsamında incelenen Yargıtay kararlarında kusur ve şiddete ilişkin durumların ispatı için en önemli unsur adli tıp kurumundan alınan bilirkişi raporları olmaktadır. Taraflarca adli tıptan rapor alınmadan kusur belirlemesi yapılan dosyalarda bu hususu temyiz veya istinaf sebebi yaparak üst mahkemeye taşıdığı dosyalarda üst mahkeme tarafından çoğunlukla bu talep kabul görerek adli tıp kurumundan veya tam teşeküllü hastanelerden rapor alınması gerektiği gerekçesiyle üst mahkeme tarafından kararın kaldırılması veya bozma kararı verildiği görülmektedir. Bu çalışma şiddet içeren boşanma davalarında adli tıptan alınan bilirkişi raporlarının şiddet olgularının ispatı haricinde akıl hastalığı, uyuşturucu uyarıcı madde kullanma, DNA testi vb. gibi birçok alanda tarafların şiddet ile birlikte diğer iddialarının ispatı açısından da önem arz ettiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The phenomenon of violence has been a part of life from past to present. Violence is frequently observed within families, where family members may experience it either knowingly or unknowingly. It is one of the most common reasons for the breakdown of family unity. According to the Turkish Civil Code, individuals claiming to have been subjected to violence can file for divorce on the grounds of severe incompatibility or specific reasons such as attempted on life or degrading behavior. Violence in divorce cases occur in various forms, with physical, emotional, sexual, and economic violence being the most common types. Divorce and the divorce process can also trigger violence, affecting not only the divorcing parties but also their children and extended families. This study examines the issue of violence in divorce cases, focusing on judicial decisions related to violence-based divorce cases, custody and personal relations in families with minor children, the gender of the party complainant violence, whether there is a criminal complaint against the perpetrator, the fault of the parties, the concept of forgiveness in violence-related divorce cases, the proof of violence claims, and the role of forensic sciences in such cases. These aspects were analyzed in the direction of Supreme Court decisions in Türkiye between 1994 and 2024, incorporating the concepts of“divorce,”“violence,”and“forensic medicine.”The analysis reveals that in violence-based divorce cases, the roles of the victim and the perpetrator often interchange. In such cases, the Supreme Court generally finds both parties at fault, classifying their fault as severe or minor depending on the evidence presented, and rules accordingly on divorce and its side result. This research reveals that the most common types of violence applied by the parties to each other in violent divorce cases in our country are physical violence, psychological (emotional) violence, economic violence, sexual violence and verbal (e.g. insults and humiliation) violence. The Supreme Court decisions we examined within the scope of our study show that; forensic reports prepared by expert institutions like the Council of Forensic Medicine play a crucial role in proving fault and violence. In cases where no forensic report is obtained, parties often appeal to higher courts, citing this as a reason for objection. The Supreme Court often accepts such requests on the grounds that a forensic report must be obtained from the Forensic Medicine Institute or relevant clinics. This study examines the expert reports taken from forensic medicine in violent divorce cases, in addition to proving the facts of violence, such as mental illness, drug use, DNA testing, etc. It shows that in many areas such as violence, the parties are also important in terms of proving their other claims.