Farklı kalınlıklardaki AISI 316l paslanmaz çeliğin lazer ve TIG kaynak yöntemiyle birleştirilebilirliğinin incelenmesi
Investigation of weldability of AISI 316l stainless steel with different thciknesses by laser and TIG welding methods
  1. Tez No: 927610
  2. Yazar: YUNUS SARAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERDAR OSMAN YILMAZ, DOÇ. DR. İBRAHİM SAVAŞ DALMIŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışmada, farklı kalınlıklara sahip AISI 316L çelik çifti lazer kaynak ve TIG kaynak tekniği ile ilave telsiz ve ilave tel kullanılarak birleştirilmiştir. Çalışmanın amacı, lazer ve TIG ile birleştirilen AISI 316L östenitik paslanmaz çeliğin mekanik ve mikroyapı özelliklerinin incelenmesi ve karşılaştırılmasıdır. Birleştirilen numunelerdeki mikroyapısal değişim optik mikroskop (OM) ve Scanning Electron Microspy (SEM) incelemeleri yapılmıştır. Birleşme bölgesinde ortaya çıkan fazlar energy dispersive spectrometry (EDS) ve X-Ray Diffraction (XRD) analizleri ile belirlenmiştir. Birleştirilen numunelerin bağlantı mukavemeti çekme ve mikrosertlik testleri ile saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, AISI 316L steel pairs with different thicknesses were joined using laser welding and TIG welding methods, both with and without filler wire. The aim of the study is to investigate and compare the mechanical and microstructural properties of AISI 316L austenitic stainless steel joined by laser and TIG welding. Microstructural changes in the joined samples were examined using optical microscopy (OM) and scanning electron microscopy (SEM). The phases that formed in the joint region were identified by energy dispersive spectrometry (EDS) and X-ray diffraction (XRD) analyses. The joint strength of the welded samples was determined through tensile and microhardness tests.