Çocuklarda böbrek biyopsisi ve böbrek hastalıklarının histopatolojik özellikleri
Kidney biopsy and histopathological features of kidney diseases in children
  1. Tez No: 927613
  2. Yazar: TUĞÇE SÜMBÜLOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇAĞLA SERPİL DOĞAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi​
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Amaç: Perkütan böbrek biyopsisi uygulanan çocuk hastaların yaş, cinsiyet dağılımı, başvuru şikayetleri, kullandıkları ilaçlar, laboratuvar bulguları ile histopatolojik tanı ve tedavi durumlarının geriye dönük analizinin yapılması amaçlandı. Gereç ve Yöntemler: Sağlık Bilimleri Üniversitesi Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Nefrolojisi Kliniğinde Ocak 2018 - Haziran 2023 tarihleri arasında, böbrek biyopsisi yapılan ve çalışma kriterlerine uyan tüm hastalar çalışmaya alındı. Hasta verileri elektronik belge yönetim sistemi ve hasta dosyalarından elde edildi. Böbrek biyopsisi yapılma anındaki yaşı, cinsiyeti, anne baba akrabalığı, başvuru şikayetleri, başvuru öncesi kullandığı ilaçlar, fizik muayene bulguları, laboratuvar bulguları, böbrek biyopsi endikasyonları ve histopatolojik sonuçları kaydedilerek analiz edildi. Bulgular: Toplam 77 hasta (kız; n=35, %45.5 ve erkek; n=42, %54.5) çalışmaya alındı. Tüm grubun başvuru anındaki yaş ortalaması 11.2±4.9 yıl (kızlarda 11.8±4.9 yıl, erkeklerde 10.7±4.9 yıl) ve biyopsi anındaki yaş ortalaması 11.4±4.8 yıl (kızlarda 11.9±5.1 yıl, erkeklerde 10.9±4.6 yıl) olarak bulundu. En sık başvuru şikayetlerinin karın/yan ağrısı, göz kapaklarında ya da ayak ve bacaklarda ödem olduğu belirlendi. Hastalara uygulanan biyopsi sayısına bakıldığında; 4'üne ikinci kez biyopsi yapıldığı saptandı. Biyopsi tekrar nedenleri, bir hastada steroide dirençli nefrotik sendrom ve 3 hastada yetersiz örnek alınması idi. Biyopsi endikasyonları; % 28.4'ünde (n=23) nefrotik sendrom, %8.7'sinde (n=7) nefritik sendrom, %16'sında (n=13) asemptomatik üriner patoloji (asemptomatik proteinüri ve/veya hematüri), %11.1'inde (n=9) sistemik hastalıkta böbrek tutulumu, % 24.7'sinde (n=20) akut böbrek hasarı, % 7.4'ünde (n=6) tedaviye yanıt alamama, % 3.7'sinde (n=3) diğer endikasyonlar olarak belirlendi. Yedi hastanın (% 9.1) akut diyaliz ihtiyacı oldu, diyalizde kalınan süre ortanca 3 gündü (aralık; 1-17 gün). Hastaların histopatolojik tanılarına bakıldığında; %48.1 'inde (n=39) primer glomerüler hastalık (minimal değişiklik hastalığı %3.7, fokal segmental glomerüloskleroz %17.3, membranoproliferatif glomerülonefrit %22.2, akut postenfeksiyöz glomerülonefrit %3.7, kresentrik glomerülonefrit %1.2), %19.8'inde (n=16) sistemik hastalıkta böbrek tutulumu, % 11.1'inde (n=9) tübülointerstisyel hastalıklar, %21'inde (n=17) diğer nedenlere ilişkin tanılar olduğu bulundu. Biyopsi sonrası komplikasyon olarak hastaların yalnızca %14.8'inde (n=12) cerrahi işlem gerektirmeyen perirenal hematom görüldü. Sonuç: Böbrek biyopsisinin en sık endikasyonu nefrotik sendrom ve en sık saptanan histopatolojik tanı membranoproliferatif glomerülonefrit idi (%22.2). Biyopsi sonrası komplikasyon oranı düşüktü (%14.8) ve perirenal hematom ile sınırlıydı.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to retrospectively analyse the age, gender distribution, presenting complaints, medications, laboratory findings, histopathological diagnosis and treatment status of pediatric patients who underwent percutaneous renal biopsy. Materials and Methods: All patients who underwent renal biopsy in the Pediatric Nephrology Clinic of Health Sciences University Antalya Training and Research Hospital between January 2018 and June 2023 and who met the study criteria were included in the study. Patient data were obtained from the electronic document management system and patient files. Age at the time of kidney biopsy, gender, parental consanguinity, complaints at presentation, medications used before presentation, physical examination findings, laboratory findings, indications for kidney biopsy and histopathological results were recorded and analysed. Results: A total of 77 patients (female; n=35, 45.5% and male; n=42, 54.5%) were included in the study. The mean age at presentation was 11.2±4.9 years (11.8±4.9 years in females and 10.7±4.9 years in males) and 11.4±4.8 years (11.9±5.1 years in females and 10.9±4.6 years in males) at the time of biopsy. The most common presenting complaints were abdominal/side pain and oedema of the eyelids or feet and legs. When the number of biopsies performed was analysed, it was found that 4 patients underwent biopsy for the second time. The reasons for repeat biopsy were steroid-resistant nephrotic syndrome in one patient and inadequate sample collection in 3 patients. Indications for biopsy were as follows: nephrotic syndrome in 28.4% (n=23), nephritic syndrome in 8.7% (n=7), asymptomatic urinary pathology (asymptomatic proteinuria and/or haematuria) in 16% (n=13), 11. 1% (n=9) renal involvement in systemic disease, acute kidney injury in 24.7% (n=20), failure to respond to treatment in 7.4% (n=6), and other indications in 3.7% (n=3). Seven patients (9.1%) required acute dialysis and the median duration of dialysis was 3 days (range; 1-17 days). When the histopathological diagnoses of the patients were examined; 48.1% (n=39) had primary glomerular disease (minimal change disease 3.7%, focal segmental glomerulosclerosis 17.3%, membranoproliferative glomerulonephritis 22. 2%, acute postinfectious glomerulonephritis 3.7%, crescentric glomerulonephritis 1.2%), renal involvement in systemic disease in 19.8% (n=16), tubulointerstitial diseases in 11.1% (n=9), and other causes in 21% (n=17). Perirenal haematoma, which did not require surgical procedure, was seen as a complication after biopsy in only 14.8% (n=12) of the patients. Conclusion: The most common indication for renal biopsy was nephrotic syndrome and the most common histopathological diagnosis was membranoproliferative glomerulonephritis (22.2%). Post-biopsy complication rate was low (14.8%) and was limited to perirenal haematoma.