Between tradition and transition: The dynamics of cultural and religious identity, mental health, and coping strategies among arab immigrants in Turkey
Gelenek ve geçiş arasında: Türkiye'deki Arap göçmenler arasında kültürel ve dini kimlik, ruh sağlığı ve başa çıkma stratejilerinin dinamikleri
- Tez No: 927612
- Danışmanlar: Assist. Prof. THSEEN NAZIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İbn Haldun Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Arap göçmenlerin, Türkiye gibi Müslümanların çoğunlukta olduğu ancak kültürel olarak farklı toplumlardaki kültürel ve dini kimliklerini nasıl müzakere ettiklerine dair sınırlı bir odak bulunmaktadır. Bu konudaki araştırmalar kültürel uyum zorluklarına işaret etse de, bu bireylerin dini kimliklerini kültürel farklılıklar arasında nasıl uzlaştırdıklarını inceleyen çalışmalar daha sınırlıdır. Bu çalışma, Türkiye'deki Arap göçmenler arasında kültürel-dini kimlik etkileşimini ve bunun psikolojik sonuçlarını araştırmaktadır. Araştırma tasarımı, İstanbul'da yaşayan 12 Arap göçmenin kimlik deneyimlerini ve bu deneyimlerin çeşitliliğini anlamayı amaçladığından, niteliksel ve fenomenolojik bir yaklaşıma dayanmaktadır. Kültürel ve dini kimlik çatışmalarını, bunların psikolojik etkilerini ve başa çıkma stratejilerini katılımcıların anlatıları üzerinden incelemek için Uyum Teorisi (AT), Sosyal Kimlik Teorisi (SIT) ve Stres ve Başa Çıkma Modeli kullanılmıştır. Yarı yapılandırılmış görüşmeler, deneyimlerdeki ortak noktaları ve farklılıkları belirlemek için tematik analiz yoluyla değerlendirilmiştir. Arap göçmenler, Türkiye'deki deneyimlerine merkezi olan temel temaları vurgulamışlardır; katılımcılar İslam'ın farklı yorumlarını ve kültürel beklentileri uzlaştırmaya çalışırken, yerinden edilme ve yabancılaşma duygularıyla başa çıkmak zorunda kalmışlardır. Başa çıkma stratejileri sosyal destek ağları, bilgi arayışı ve dini pratiklerden oluşturulmuştur. Bu sonuçlar, Türkiye'deki Arap göçmenler için kültürel-dini kimlik müzakeresinin karmaşık sürecine ışık tutmaktadır ve her bölgenin kültürüne bağlı olarak dini farklılıklarla daha da karmaşıklaşmaktadır. Bulgular, kültürel uyum, dini kimlik ve ruh sağlığını birbiriyle bağlantılı faktörler olarak ele alan kültürel olarak hassas ruh sağlığı hizmetlerine duyulan kritik ihtiyacı ortaya koymaktadır. Müdahaleler, gençlerin kimlik inşasında ev sahibi ve köken kültürlerinin nasıl ilişkili olduğunu ele alarak, kültürel uyum, dini kimlik ve ruh sağlığını bir bütün olarak ele alan hizmetler sunmalıdır.
Özet (Çeviri)
There is a limited focus on the lived experiences of Arab immigrants negotiating cultural and religious identities in Muslim-dominant but culturally distinct societies such as Turkey. Although such research has pointed to the difficulties of acculturation, less research has examined how these individuals reconcile their religious identities across cultural differences. The present study investigates the cultural-religious identity interaction among Arab immigrants in Turkey and its psychological consequences. The research design was qualitative and phenomenological in nature, as it sought to understand how 12 Arab immigrants living in Istanbul experience their identities and the plurality of these experiences. Using Acculturation Theory (AT), Social Identity Theory (SIT), and the Transactional Model of Stress and Coping, we investigated participants' narratives about cultural and religious identity conflicts, their psychological impact, and coping strategies. Semi-structured interviews were analyzed using thematic analysis to identify commonalities and distinctions in their experiences. Arab Immigrants highlighted Core Themes central to their experiences in Turkey; Participants grappled with reconciling differing interpretations of Islam and cultural expectations while managing feelings of displacement and alienation. The coping strategies were created from social support networks, Knowledge-seeking, and religious practices. These results shed light on the complex process of negotiating a cultural-religious identity for Arab immigrants in Turkey, complicated by intra-religious differences due to each region's culture. The findings characterize the crucial need for culturally sensitive mental health services. Interventions should provide services that treat cultural adjustment, religious identity, and mental health as interrelated factors and address how host and origin cultures relate to the youths' identity construction.