Solid pankreas kitlelerinde EUS-FNA biyopsi etkinliğinin incelenmesi
Investigation of the effectiveness of EUS-FNA biopsy in solid pancreatic masses
  1. Tez No: 927614
  2. Yazar: MİRAÇ GÖKÇE MIRMIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET BEKTAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gastroenteroloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Amaç: Solid pankreas kitleleri tetkik yöntemlerindeki ilerleme ve daha sık kullanılmasıyla mesleki pratiğimizde daha sık karşılaştığımız bir klinik durumdur. Hastanemizde bu kitlelerin tanısında son yıllara kadar transabdominal ultrasonografi eşliğinde biyopsi kullanılmaktaydı. Dünyada endoskopik ultrasonografi eşliğinde ince iğne aspirasyon (EUS-FNA) biyopsisi 1990'lı yıllardan beri, hastanemizde ise 2015 sonrasında başarıyla yapılmaktadır. Bu çalışmada solid pankreas kitlelerinde hastanemiz pratiğinde uygulanan, transabdominal US eşliğinde pankreas kitle biyopsisi ile EUS-FNA yöntemiyle yapılan biyopsilerin yeterliliğini ve tanısal etkinliğini karşılaştırmak amaçlanmıştır. Materyal-Metod: Bu çalışma, 2018-2023 yılları arasında solid pankreas kitlesi nedeniyle Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Gastroenteroloji Bilim Dalı Endoskopi Ünitesi'ne başvuran ve EUS-FNA yapılan (Grup 1), Radyoloji Anabilim Dalı Girişimsel İşlem Ünitesi'ne başvuran ve transabdominal US eşliğinde pankreas biyopsisi yapılan (Grup 2), 18 yaş ve üzerindeki hastaların klinik, laboratuvar, biyopsi teknikleri, kullanılan malzemelerin özellikleri ve histopatolojik verilerinin retrospektif incelenmesiyle, istatistiksel analizler ise SPSS v21 yazılımı kullanılarak yapılmıştır. Bulgular: EUS-FNA ile biyopsi alınan 312 hasta ve girişimsel radyoloji tarafından trucut biyopsi alınan 41 hasta çalışmaya dahil edilmiştir. Grup 1 hastalarının % 60,6'sı, grup 2 hastalarının ise % 53.7'si erkektir (p >0.05). Yaş ortalamaları grup 1 ve 2'de sırasıyla 64,27±12,69 ve 67,46±11,74 yıl saptanmıştır (p > 0.05). Her iki grupta da en sık saptanan başvuru şikayetleri karın ağrısı ve sarılık iken en sık görülen komorbid hastalıklar hipertansiyon ve diyabetes mellitustur.
Özet (Çeviri)
Aim: Solid pancreatic masses are a clinical condition that we encounter more frequently in our professional practice with the advancement in diagnostic methods and their more frequent use. In our hospital, transabdominal ultrasonography-guided biopsy was used in the diagnosis of these masses until recent years. Endoscopic ultrasonography-guided fine needle aspiration (EUS-FNA) biopsy has been successfully performed in the world since the 1990s and in our hospital since 2015. In this study, we aimed to compare the adequacy and diagnostic efficacy of transabdominal US-guided pancreatic mass biopsy and EUS-FNA biopsy in solid pancreatic masses in our hospital practice. Materials and Methods: This study was conducted by retrospectively analyzing the clinical, laboratory, biopsy techniques, characteristics of the materials used, and histopathological data of patients aged 18 years and older who were admitted to Ondokuz Mayıs University Faculty of Medicine, Gastroenterology Department Endoscopy Unit and underwent EUS-FNA (Group 1) and who were admitted to Radiology Department Interventional Procedure Unit and underwent transabdominal US-guided pancreatic biopsy (Group 2) between 2018 and 2023 due to solid pancreatic mass, and statistical analyses were performed using SPSS v21 software. Results: The study included 312 patients who underwent biopsy by EUS-FNA and 41 patients who underwent trucut biopsy by interventional radiology. 60.6% of group 1 patients and 53.7% of group 2 patients were male (p > 0.05). The mean ages were 64.27±12.69 and 67.46±11.74 years in groups 1 and 2, respectively (p > 0.05). The most common presenting complaints in both groups were abdominal pain and jaundice, while the most common comorbid diseases were hypertension and diabetes mellitus.