Dart sporcularına uygulanacak statik denge antrenmanlarının statik denge ve dart atış performansına etkisinin incelenmesi
Examining the effects of static balance training for dart athletes on static balance and dart throwing performance
- Tez No: 927615
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH ERİŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışma, statik denge antrenmanlarının dart sporcularının hem denge kabiliyetleri hem de atış performansları üzerindeki etkilerini araştırmak amacıyla yapılmıştır. Dart, yüksek hassasiyet ve sabit duruş gerektiren bir spor dalı olup, sporcuların dengede kalma yetenekleri başarı için kritik bir öneme sahiptir. Literatürde denge antrenmanlarının sporcuların performansı üzerindeki olumlu etkilerini ortaya koyan çeşitli çalışmalar bulunmaktadır. Ancak, dart sporcularına yönelik benzer çalışmaların sınırlı olduğu gözlemlenmiştir. Bu bağlamda, bu çalışmanın amacı, statik denge antrenmanlarının dart sporcularının statik denge kapasitelerine ve dart atış isabet oranlarına katkı sağlayıp sağlamadığını incelemektir. Araştırmaya, 14-20 yaş aralığında, en az iki yıllık dart deneyimine sahip 20 kadın sporcu katılmıştır. Sporcular, egzersiz ve kontrol grubu olmak üzere ikiye ayrılmıştır. Egzersiz grubuna 8 hafta boyunca, haftada 3 gün statik denge antrenmanları uygulanmış; kontrol grubu ise yalnızca rutin dart antrenmanlarını sürdürmüştür. Antrenman öncesinde ve sonrasında, perimeter length, area gap percentage ve medium speed gibi denge ölçümleri ve dart performansına ilişkin isabet oranları değerlendirilmiştir. Analiz sonuçları, statik denge antrenmanlarının, sporcuların statik denge yeteneklerinde ve dart atış performanslarında anlamlı bir iyileşme sağladığını ortaya koymuştur. Egzersiz grubunda gözlemlenen perimeter length ve area gap percentage değerlerindeki azalma, sporcuların daha dengeli ve stabil bir duruş sergilediklerini göstermektedir. Ayrıca, deney grubunun dart isabet oranlarında da önemli bir artış gözlenmiştir. Bu bulgular, denge antrenmanlarının sporcuların postüral kontrolünü ve hedef doğruluğunu artırarak dart performanslarını olumlu yönde etkilediğini göstermektedir. Sonuç olarak, bu çalışma, statik denge antrenmanlarının dart sporcularının performansını optimize etmede önemli bir araç olduğunu ortaya koymaktadır. Çalışmanın bulguları, dart antrenörleri ve sporcular için denge antrenmanlarının antrenman programlarına entegre edilmesi gerektiğini vurgulamaktadır
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the effects of static balance exercises on both the balance ability and dart throwing performance of dart players. Darts, a sport that requires high precision and a stable stance, relies significantly on athletes' ability to maintain balance for successful performance. Although previous studies highlight the positive impact of balance training on athletic performance, similar studies specific to dart players are limited. Thus, this study aims to examine whether static balance exercises contribute to the static balance capacity and throwing accuracy of dart players. Twenty dart players aged between 14 and 20, each with at least two years of experience, participated in the study. The participants were divided into two groups: an experimental group and a control group. The experimental group underwent static balance training for 8 weeks, three days a week, while the control group continued with only regular dart training. Balance measurements—such as perimeter length, area gap percentage, and medium speed—were taken both before and after the intervention, along with measurements of throwing accuracy. The analysis results showed that static balance training significantly improved both the balance abilities and dart throwing performances of the athletes. The decreases observed in perimeter length and area gap percentage in the experimental group indicated that players maintained a more balanced and stable stance. Additionally, the dart throwing accuracy of the experimental group showed a marked increase. These findings suggest that balance exercises positively impact dart performance by enhancing postural control and target accuracy. In conclusion, this study demonstrates that static balance training is a valuable tool for optimizing the performance of dart players. The findings emphasize the importance of incorporating balance exercises into training programs for dart coaches and players. Future studies with larger sample sizes and diverse age groups may provide a more comprehensive evaluation of the effects of balance training.