Do visual cortices in the blind activate to language processing demands?
Körlerde görsel korteksler dil işlemetaleplerine göre aktive olur mu?
- Tez No: 927657
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AUSAF AHMED FAROOQUI, DR. ÖĞR. ÜYESİ BURCU AYŞEN ÜRGEN, DR. ÖĞR. ÜYESİ BUSE MERVE ÜRGEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nörobilim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Körlerde oksipital kortekslerin kaderi, beyin bölgelerinin deneyimle değişip değişmediğini ve ne kadar değiştiğini araştırmak için sinirbilimde önemli bir ilgi alanı olmuştur. Nörogörüntüleme, körlerde oksipital kortekslerin görsel olmayan her türlü görev sırasında aktive olduğunu göstermektedir. Daha önceki çalışmamızda, tüm görsel bölgelerin çoklu talep bölgeleri haline geldiğini ve körlerde her türlü kontrol talebine yanıt olarak aktive olduğunu göstermiştik. Bu nedenle, literatürdeki dil görevlerinde yoksun görsel korteksin aktivasyonunun dil işlemeden ziyade yüksek bilişsel kontrol talebiyle ilişkili olduğunu varsaydık. Bu da, eğer birincil görsel korteks (V1) bilişsel kontrol talebinde rol alıyorsa, pasif dinleme görevinde aktive olmaması gerektiği anlamına gelmektedir. Bu nedenle, bu çalışma kör katılımcılardaki birincil görsel korteksin, minimum bilişsel kontrol talebi olan pasif bir dinleme görevi sırasında bilişsel işlevlere, özellikle de dil işlemeye katılıp katılmadığını araştırmaktadır. fMRI kullanarak, kör ve gören katılımcılardaki tüm beyin ve ilgi bölgeleri aktivasyonlarını oksipital, dil ve çoklu talep bölgeleri dahil olmak üzere karşılaştırdık. Sonuçlar, pasif dinleme görevi sırasında tüm gruplar arasında V1'de geçerli bir aktivasyon olmadığını ortaya koymuştur; bu da V1'in dilden ziyade daha üst düzey bilişsel süreçlere entegrasyonunda göreve bağlı sınırlamalar olduğunu düşündürmektedir. Ayrıca, kör ve gören katılımcılar arasında dil veya çoklu talep bölgeleri aktivasyonunda önemli bir farklılık gözlenmemiştir. Bu bulgular, oksipital korteksin körlerde bir dil bölgesi haline geldiğine dair önceki kanıtlara meydan okumakta ve bu tür bir yorumlamanın modüle edilmesinde görev karmaşıklığının önemini vurgulamaktadır. Tüm bunlar, kör katılımcılardaki oksipital bölgelerin öncelikle çoklu talep bölgeleri haline geldiğini ve dil görevleri sırasında bu bölgelerde görülen aktivasyonun, yalnızca alan-genel bilişsel kontrol gerektiren görevlerle sınırlı olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The fate of the occipital cortices in the blind has been of considerable interest in neuroscience to investigate whether and how much brain regions change with experience. Neuroimaging shows that the occipital cortices in the blind are activated during all kinds of non-visual tasks. In our previous study, we recently showed that all visual regions become MD regions and activate in response to any kind of control demand in the blind. Therefore, we hypothesized that the activation of the deprived visual cortex in language tasks in the literature is related to high cognitive control demand rather than language processing. This means that if V1 is involved in cognitive control demand, then it should not be activated in the passive listening task. Therefore, the study investigates whether the primary visual cortex (V1) in blind subjects participates in cognitive functions, particularly language processing, during a passive listening task with minimal cognitive control demand. Using fMRI, we compared whole brain and region of interest (ROI) activations in blind, and sighted participants across multiple areas, including occipital, language, and multiple demand (MD) regions. Results revealed no significant activation in V1 across all groups during the passive listening task, suggesting task-dependent limitations in the integration of V1 into higher-order cognitive processes rather than language. Furthermore, no significant differences in language or MD area activity were observed between blind and sighted participants. These findings challenge previous evidence on the occipital cortex becoming a language region in the blind and emphasize the importance of task complexity in modulating such interpretation. All of these suggest that blind occipital regions primarily become MD regions, and their activation during language tasks is limited to those that require domain-general cognitive control.