Beden Eğitimi ve Spor dersi yoluyla değer eğitiminin incelenmesi(Bitlis ili örneği)
An examination of value education through physical education and sports courses: The case of Bitlis province
- Tez No: 927656
- Danışmanlar: PROF. DR. FATİH HAZAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Spor, Sociology, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bitlis Eren Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu araştırma, beden eğitimi ve spor derslerinin değer eğitimi üzerindeki etkilerini incelemeyi amaçlamaktadır. Bu çalışmada veri toplama aracı olarak 'Beden Eğitimi ve Spor Dersinde Değerler Eğitimi Ölçeki' kullanılmıştır. Ölçek, 2024-2025 eğitim-öğretim yılında Bitlis ilindeki devlet okullarında eğitim gören öğrencilere uygulanmıştır. Araştırmaya, gönüllü olarak katılan 228 kız öğrenci ve 230 erkek öğrenci olmak üzere toplam 458 ortaokul öğrencisi dahil edilmiştir. Araştırmada, ilişkisel tarama modeli kullanılarak, beden eğitimi ve spor derslerinin, öğrencilerin toplumsal ve bireysel değer algıları üzerindeki etkileri değerlendirilmiştir. Ölçek ve alt boyutlarının demografik verilere göre farkları, bağımsız gruplar için yapılan t testi ve tek yönlü varyans analizi (ANOVA) ile değerlendirilmiştir. Eğer anlamlı bir fark bulunmuşsa, bu farkın hangi gruptan kaynaklandığını belirlemek için TUKEY testi uygulanmıştır. Araştırma bulguları, beden eğitimi ve spor derslerinin, öğrencilerin saygı, dostluk, sorumluluk alma, sevgi, vatanseverlik gibi temel toplumsal ve bireysel değerleri kazanmalarında önemli bir rol oynadığını ortaya koymuştur. Katılımcıların yaş, cinsiyet, sporculuk durumu gibi demografik özellikleri ile değer algıları arasında yapılan analizlerde, sporculuk durumu ve yaş grubu gibi faktörlerin anlamlı farklılıklara yol açtığı, ancak cinsiyet açısından belirgin bir farkın gözlemlenmediği tespit edilmiştir. Sonuç olarak, beden eğitimi ve spor derslerinin yalnızca fiziksel gelişim için değil, aynı zamanda toplumsal sorumluluklar, ahlaki değerler ve kişisel gelişim açısından da kritik bir araç olduğu vurgulanmıştır. Bu bulgular, beden eğitimi derslerinin, müfredatlar da daha fazla yer verilmesi gereken değer eğitimi açısından etkili bir yöntem olduğunu göstermektedir. Ayrıca, sporun, bireylerin toplumsal değerler kazanmasında ve kişisel sorumluluk geliştirmelerinde önemli bir fırsat sunduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research aims to examine the impact of physical education and sports lessons on values education. In this study, the“Values Education in Physical Education and Sports Lessons Questionnaire”was used. The questionnaire was administered to students attending public schools in Bitlis province during the 2024-2025 academic year. A total of 458 middle school students, including 228 female and 230 male students who volunteered to participate, were included in the study. In the research, a relational screening model was employed to evaluate the effects of physical education and sports lessons on students' perceptions of social and individual values. Differences in the scale and its sub-dimensions based on demographic data were evaluated using independent t-tests and one-way analysis of variance (ANOVA). If a significant difference was found, the Tukey test was applied to determine which group caused the difference. The findings of the study revealed that physical education and sports lessons play a significant role in helping students acquire essential social and individual values such as respect, friendship, responsibility, love, and patriotism. Analysis of the participants' value perceptions in relation to demographic characteristics such as age, gender, and athletic status showed that factors such as athletic participation and age group led to significant differences, whereas no notable difference was observed based on gender. In conclusion, it was emphasized that physical education and sports lessons are not only crucial for physical development but also serve as vital tools for fostering social responsibilities, moral values, and personal development. These findings suggest that physical education lessons are an effective method for values education, which should be more prominently included in curricula. Furthermore, it was concluded that sports provide a significant opportunity for individuals to develop social values and personal responsibility.