17-21 yaş arası erkek futbolcularda fiziksel performans gelişim düzeylerinin çeviklik ve sürat performans parametreleri bakımından incelenmesi
Examination of physical performance development levels of male soccer players between 17-21 years of age in terms of agility and speed performance parameters
- Tez No: 927660
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELİN YILDIRIM TUNCER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: LOKMAN HEKİM ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fiziksel Aktivite, Sağlık ve Spor Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
17-21 YAŞ ARASI ERKEK FUTBOLCULARDA FIZIKSEL PERFORMANS GELIŞIM DÜZEYLERININ ÇEVIKLIK PERFORMANS PARAMETRELERI BAKIMINDAN İNCELENMESI İsmail Taha KARLIKLI Yüksek Lisans Tezi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı Dr. Öğr. Üyesi Selin YILDIRIM TUNCER Ankara, OCAK, 2025 Bu çalışmanın amacı, 17-21 yaş arası erkek futbolcularda fiziksel performans gelişim düzeylerinin çeviklik performans parametreleri bakımından incelenmesidir. Çalışmaya Lokman Hekim Üniversitesi (LHÜ) Spor Bilimleri Fakültesi (SBF) öğrencileri (n=50) ile Gençlerbirliği Spor Kulübünde (n=28) yer alan toplam 78 erkek futbolcu gönüllü olarak katılmıştır. Katılımcıların boy uzunluğu ve vücut ağırlığı ölçümleri alınmış, fiziksel performans seviyelerinin gelişim düzeylerinin ölçülmesi maksadıyla Arrowhead çeviklik yetenek testi ve 30 metre sürat (sprint) testleri uygulanmıştır. Elde edilen verilerin analizinde ilişkisel analizler kapsamında fark testleri yapılmıştır. Korelasyon analizleri ile parametreler arasındaki ilişkiler belirlenmiştir. Elde edilen veriler IBM Statistics 26.0 paket programı aracılığı ile analiz edilmiştir. 30 metre sürat testinden LHÜ SBF öğrencileri ortalama 5,48 puan, futbol takımı öğrencileri 4,34 puan almışlardır. Arrowhead çeviklik yetenek testinden futbol takımı oyuncuları (sağ ayak 8,77; sol ayak 8,93), LHÜ SBF öğrencilerine (sağ ayak 9,68; sol ayak 9,61) göre istatistiksel olarak anlamlı sonuçlar göstermiştir.
Özet (Çeviri)
INVESTIGATION OF PHYSICAL PERFORMANCE DEVELOPMENT LEVELS IN MALE FOOTBALL PLAYERS BETWEEN 17-21 YEARS OF AGE IN TERMS OF AGILITY PERFORMANCE PARAMETERS İsmail Taha KARLIKLI Master's Thesis Health Sciences Institute Department of Physical Activity, Health and Sport Sciences Asistant Proffessor Selin YILDIRIM TUNCER Ankara, DECEMBER, 2024 The aim of this planning is to investigate the physical performance development, agility performance characteristics of male football players aged 17 to 21. The study included 78 male football players from Gençlerbirliği Sports Club (n=28) and 50 from Lokman Hekim University's Faculty of Sports Sciences (LHUSBF). The participants' height and body weight were measured, and the Arrowhead agility ability test and 30-meter sprint tests were used to assess their physical performance development. Difference tests were used in the context of relational analysis to analyze the collected data. The relationships between parameters were determined using correlation analysis. The acquired data was examined using the IBM Statistics 26.0 package application. In the 30-meter speed test, LHÜ SBF students averaged 5.48 points, whereas football team students averaged 4.34 points. Football club members (right foot 8.77; left foot 8.93) scored significantly higher on the Arrowhead agility skill test than LHÜ SBF students (right foot 9.68; left foot 9.61).