Öyküsel terapi temelli grupla psikolojik danışmanın öz-şefkat ve varoluşsal şükran üzerindeki etkisinin incelenmesi
Examining the effect of narrative therapy based group counseling on self-compassion amd existential gratitude
  1. Tez No: 927670
  2. Yazar: ÇAĞATAY AKKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BERNA GÜLOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 178
Özet
Bu çalışmanın amacı Öyküsel Terapi'nin öz-şefkat ve varoluşsal şükran üzerindeki etkisini incelemektir. Çalışma, iki aşamadan oluşmaktadır. İlk aşamada, öz-şefkat ve varoluşsal şükran arasındaki ilişki ile öz şefkat ve varoluşsal şükranın cinsiyete göre farklılaşıp farklılaşmadığı incelenmiştir. Çalışmanın bu aşamasında 958 (732 kadın, 226 erkek) katılımcıdan veri toplanmıştır. Elde edilen verilerden yapılan analizler sonucunda öz-şefkat ve varoluşsal şükran arasında orta düzeyli, pozitif bir ilişki olduğu görülmüştür. Ayrıca, erkeklerin öz-şefkat düzeylerinin kadınların öz-şefkat düzeylerine göre anlamlı biçimde farklılık gösterdiği ve yüksek olduğu tespit edilmiştir. İkinci aşamada, deney, plasebo ve kontrol gruplarıyla öntest, sontest ve izleme testi içeren 3X3 gerçek deneysel desen kullanılmıştır. Deney grubuna Öyküsel Terapi temelli grupla psikolojik danışma uygulanmış, plasebo grubuna oyunlar oynatılmış, kontrol grubuna bir işlem yapılmamıştır. Deney grubunun Öz-Şefkat Ölçeği ve Varoluşsal Şükür Ölçeği öntest puanları ile sontest ve izleme testi puanları arasında istatistiki olarak anlamlı bir fark bulunmuş, buna göre sontest ve izleme testi puanları öntest puanlarına göre istatistiki olarak anlamlı biçimde yükselmiştir. Ayrıca, uygulama netincesinde grupların öz-şefkat ve varoluşsal şükran ölçümleri karşılaştırıldığında, deney grubu ile plasebo ve kontrol grupları arasında öz-şefkat ve varoluşsal şükran sontest ve izleme ölçümlerinde deney grubu lehine istatistiki olarak anlamlı bir fark olduğu görülmüştür. Elde edilen bulgular, ilgili alan yazın eşliğinde tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effect of Narrative Therapy on self-compassion and existential gratitude levels. The study consists of two phases. In the first phase, the relationship between self-compassion and existential gratitude and the difference in self-compassiona and existenatial gratitude was examined. Data was collected from 958 (732 female, 228 male) participants in this phase of the study. As a result of the analysis of the data obtained, it was found that there was a moderate, positive relationship between self-compassion and existential gratitude. Additionally, it was yielded that men's self-compassion levels differ significantly and are higher than women's self-compassion levels. In the second phase, a 3X3 true experimental design was used, including pre-test, post-test and follow-up test with experimental, placebo and control groups. The experimental group was given group psychological counseling based on Narrative Therapy, the placebo group was made to play games, and the control group was not treated. A statistically significant difference was found between the Self-Compassion Scale and Existential Gratitude Scale pretest scores of the experimental group and the posttest and follow-up test scores and accordingly, the posttest and follow-up test scores increased statistically significantly compared to the pretest scores. As a result of the application, it was observed that there was a statistically significant difference in favor of the experimental group in the posttest and follow-up measurements of self-compassion and existential gratitude between the experimental group and the placebo and control groups. The findings were discussed with the relevant literature.