Yüksek akımlı nazal oksijen ve non invaziv ventilasyonun akut hiperkapnik solunum yetmezliğinde etkinliğinin ulusal ve modifiye erken uyarı sistemleri (NEWS-MEWS) ile birlikte değerlendirilmesi
Evaluation of the effectiveness of high-flow nasal oxygen and non-invasive ventilation in acute hypercapnic respiratory failure in conjunction with national and modified early warning scores (NEWS and MEWS
  1. Tez No: 927671
  2. Yazar: EREN GÖKTUĞ CEYLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NALAN DEMİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışmanın amacı; akut hiperkapnik solunum yetmezliği (AHKSY) olan ve yoğun bakımda takip edilen kritik hastalarda yüksek akımlı nazal oksijen (HFNO) ile non invaziv ventilasyonun (NIV) etkinliğinin modifiye erken uyarı sistemleri (NEWS 2, MEWS) ile birlikte değerlendirilmesidir. Aralık 2023-Aralık 2024 tarihleri arasında akut hiperkapnik solunum yetmezliği ile yoğun bakıma alınan HFNO veya NIV uygulanan 18 yaş ve üzeri hastalar prospektif olarak bu çalışmaya dahil edildi. İlk 24 saat içerisindeki klinik, laboratuvar ve uygulanan tedaviye ait parametreler ve yoğun bakım skorlamaları kaydedildi. Tedavi başarısızlığı invaziv mekanik ventilasyona geçiş yada ilk 28 günlük mortalite olarak tanımlandı. Tedavi başarısızlığı, hastane mortalitesi ve kan gazındaki değişiklikler açısından hastalar takip edildi. NIV/HFNO'nun tedavi etkinliği ve yoğun bakım skorlamaları ile modifiye erken uyarı sistemlerinin prediktif etkinlikleri karşılaştırmalı olarak değerlendirildi. Bu çalışmada AHKSY ile yoğun bakıma alınan 350 hasta değerlendirildi. Kabul kriterlerini karşılayan AHKSY'si olan 167 hasta bu çalışmaya dahil edildi. HFNO (Grup 1) veya NIV uygulanan (Grup 2) hasta gruplarına ait demografik özellikler benzer olarak bulundu. KOAH atak ve AHKSY'li hastalarda NIV tedavi oranları daha yüksek iken, diğer nedenlere bağlı AHKSY'de NIV veya HFNO tedavi uygulanma oranları bu çalışmada benzer olarak saptandı. Her iki grup karşılaştırıldığında, HFNO grubunda, NIV' e göre tedavi süreleri ve yoğun bakım yatış süreleri istatistiksel olarak daha uzundu. Pnömoniye sekonder AHKSY olanlarda hastane içi mortalite oranı NIV grubunda HFNO'ya göre daha düşük saptandı (%23 vs %48, p=0,014). Bununla birlikte, hiperkapnik solunum yetmezliğine neden olan klinik durumdan bağımsız olarak, tedavi başarısızlığı, invaziv mekanik ventilasyona geçiş ve erken mortalite oranları Grup 1 ve 2'de benzerdi. HFNO ve NIV uygulanan hastalar arasında 0, 2, 12, 24. saatlerde ortalama pH, PaO2, SO2, PaCO2 ve laktat değerleri arasında anlamlı fark yoktu. Özellikle 2. saatte her iki grupta da PaCO2 düzeylerinde anlamlı düşüş saptandı. AHKSY nedenlerine göre bakıldığında, dekompanse kalp yetmezliği, pnömoni ve KOAH ataklı olgularda hem HFNO hem NIV uygulananlarda PaCO2 deki düşüş oranları, 2. saatte istatistiksel olarak anlamlı idi. PaCO2'de NIV grubunda 2. saatte belirgin fark varken, HFNO kabulden itibaren 2, 12 ve 24. saatlerde de PaCO2 düzeylerinde düşüş anlamlı bulundu. Tüm hastalarda değerlendirildiğinde HFNO veya NIV tedavilerinin her ikisinde de tedavi başarısı ve 28 günlük mortalite oranları açısından yüksek APACHE II, SAPS II, SOFA skorları ve erken uyarı sistemleri (NEWS 2, MEWS, ) korele bulundu. Bu çalışmada, akut hiperkapnik solunum yetmezliğinde etiyolojiden bağımsız HFNO ve NIV uygulanan hastalar arasında tedavi başarısızlığı, invaziv mekanik ventilasyona geçiş ve erken mortalite oranları benzerdi. PaCO2 düzeylerinde azalma, tedavi başarısı ve sağkalım oranları açısından NIV ve HFNO tedavilerinin benzer düzeyde etkin olabileceği düşünüldü. Yoğun bakım skorlama sistemleri ve erken uyarı sistemleri (NEWS2 ve MEWS) tedavi başarısızlığı ve 28 günlük mortalite oranları ile korele olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
This study aims to evaluate the efficacy of high-flow nasal oxygen (HFNO) and non-invasive ventilation (NIV) in patients with acute hypercapnic respiratory failure in conjunction with modified early warning systems. Between December 2023 and December 2024, patients aged 18 years and older who were admitted to the intensive care unit with acute hypercapnic respiratory failure and received either HFNO or NIV were prospectively included in this study. Clinical, laboratory, and treatment-related parameters, as well as intensive care scoring systems, were recorded within the first 24 hours. Treatment failure was defined as the need for invasive mechanical ventilation or mortality within the first 28 days. Patients were monitored for treatment failure, hospital mortality, and changes in blood gas parameters. The treatment efficacy of NIV/HFNO and the predictive effectiveness of modified early warning systems in relation to ICU scoring were compared. In this study, 350 patients admitted to the intensive care unit (ICU) with acute hypercapnic respiratory failure (AHRF) were evaluated. A total of 167 patients meeting the inclusion criteria were enrolled. The demographic characteristics of patients receiving HFNO (Group 1) or NIV (Group 2) were found to be similar. While the rate of NIV use was higher in patients with AHRF due to COPD exacerbation, the use of NIV and HFNO was comparable in patients with AHRF of other etiologies. When both groups were compared, treatment duration and ICU length of stay were statistically longer in the HFNO group than in the NIV group. In patients with AHRF due to pneumonia, hospital mortality was lower in the NIV group compared to the HFNO group (23% vs. 48%, p=0.014). Regardless of etiology, treatment failure, escalation to invasive mechanical ventilation, and early mortality rates were similar between the two groups. There were no significant differences in mean pH, PaO2, SO2, PaCO2, and lactate values between patients receiving HFNO and NIV at 0, 2, 12, and 24 hours. A significant decrease in PaCO2 levels was observed in both groups at 2 hours. When analyzed based on the causes of AHRF, a statistically significant reduction in PaCO2 at 2 hours was found in patients with decompensated heart failure, pneumonia, and COPD exacerbations receiving either HFNO or NIV. In the NIV group, the reduction in PaCO2 was more pronounced at 2 hours, whereas in the HFNO group, significant PaCO2 reductions were observed at 2, 12, and 24 hours after admission. In all patients, high APACHE II, SAPS II, and SOFA scores, as well as early warning system scores (NEWS 2, MEWS), were correlated with treatment failure and 28-day mortality in both HFNO and NIV therapies. In this study, treatment failure, the need for invasive mechanical ventilation, and early mortality rates were similar between patients who received HFNO and NIV, regardless of the etiology of acute hypercapnic respiratory failure. A reduction in PaCO2 levels, treatment success, and survival rates suggested that both NIV and HFNO therapies could be similarly effective. Intensive care scoring systems and early warning systems (NEWS2 and MEWS) were found to correlate with treatment failure and 28-day mortality rates.