Hatır senetlerinde üçüncü kişilerin korunması
Protection of third parties in accommodation bills
- Tez No: 927705
- Danışmanlar: PROF. DR. İLHAN HELVACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Özellikle ticari hayatta sıkça kullanılan hatır senetleri, likit para ihtiyacının karşılanması veya mali durumun iyi görünmesi için tanzim edilirler. Hatır senedini tanzim eden kişiler, piyasada borcuna sadık kalacağına güvenilen, itibarlı kişilerdir. Bu kişiler, likit paraya veya mali durumunun iyi görünmesine ihtiyacı olan kişilerin“hatırı için”bir hatır senedi düzenleyerek kendilerini borçlu (hatır borçlusu) olarak gösterirler. Hatır senedine ihtiyacı olan kişi ise alacaklı (hatır alacaklısı) olarak bu senedi, tarafların anlaştığı amacın gerçekleştirilmesi doğrultusunda kullanır. Ardından ya senet tutarını hatır borçlusuna öder ya da senedi hatır borçlusuna iade eder. Hatır senetleri bazen kötüye kullanılabilir. Örneğin, hatır alacaklısı hatır senedinde görünen alacağı, senedin hatır senedi olduğunu bilmiyormuş gibi, üçüncü kişilere devredebilir veya bu alacağı hatır borçlusundan talep edebilir. Bu durumda hatır borçlusunun ileri sürebileceği defiler söz konusu olabilir. Fakat hatır senedinde görünen alacağı devralan üçüncü kişilerin niyetine (veya kastına) göre bu defilerin ileri sürülebilmesi mümkün olmayabilir. Bu çalışmada hatır senetlerinde üçüncü kişilerin korunması Türk Borçlar Hukuku ve Türk Ticaret Hukuku çerçevesinde incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Accommodation bills, which are frequently used in especially in commercial life, are issued to meet liquidity needs or to present a favourable financial position. The individuals who issue accommodation bills are reputable and trusted parties in the market, known for their reliability in fulfilling obligations. These individuals, acting“for the sake of those in need”, issue an accommodation bill that designates themselves as the debtor (accommodation debtor). The party requiring the accommodation bill is designated as the creditor (accommodation creditor) and uses the bill to achieve the agreed-upon objective. Subsequently, the accommodation creditor either repays the bill's amount to the accommodation debtor or returns the bill to the accommodation debtor. Accommodation bills may occasionally be subject to misuse. For instance, the accommodation creditor may transfer the apparent claim in the accommodation bill to third parties as if unaware of its nature or may demand payment from the accommodation debtor. In such cases, the accommodation debtor may be able to assert certain defences. However, depending on the intention (or bad faith) of the third parties acquiring the claim, the accommodation debtor may be unable to assert these defences. This thesis examines the protection of third parties in accommodation bills within the context of Turkish Contract Law and Turkish Commercial Law.