MRG cihazları için AHP ve K-ortalama kümeleme tabanlı yedek parça talep tahmini
Spare parts demand forecasting for mri devices based on AHP and K-means clustering
  1. Tez No: 927711
  2. Yazar: DOĞUKAN İLBEY SÜSLÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KUMRU DİDEM ATALAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mühendislik ve Teknoloji Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu çalışmada, uluslararası pazarda MRG cihazlarının yedek parça talepleri için isabetli tahminler yapmak amacıyla bütünleşik bir yöntem geliştirilmiştir. Geliştirilen yöntemde en önemli kriter seçimi için çok kriterli karar verme, bu kriter bazında ülkeleri gruplara ayırmak amacıyla kümeleme ve talep değerlerini belirlemek için tahmin tekniklerinden yararlanılmıştır. Bu amaçla Analitik Hiyerarşi Süreci ile yedek parça taleplerini etkileyen kriterlerin göreli ağırlıkları belirlenerek en önemli kriter belirlenmiştir. Ardından K-ortalama kümeleme algoritması kullanılarak ülkeler, bu kriter bazında benzer talep özelliklerine göre kümelenmiştir. Kümelere özgü regresyon modelleri geliştirilmiştir. Bu yaklaşım, özellikle fabrikası bulunmayan ülkelerdeki yedek parça tedarik süreçlerinin en iyilenmesini ve talep tahminlerinin doğruluğunun artırılmasını sağlamaktadır. Çalışma, her bir küme için özelleştirilmiş talep tahminlerinin yapılabileceğini ve bu sayede stok yönetimi ile tedarik zinciri süreçlerinin daha verimli hale getirilebileceğini göstermektedir. Sonuç olarak, geliştirilen model, sağlık sektöründeki yüksek maliyetli MRG cihazlarının bakım ve onarım süreçlerini iyileştirmek ve yedek parça tedarik zincirini daha etkin bir şekilde yönetmek için önemli bir katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study combines multi-criteria decision making and clustering methods to more accurately forecast spare part demands for magnetic resonance devices in the international market. The Analytical Hierarchy Process method is used to determine the relative weights of the criteria affecting spare part demands, and then the K-means clustering algorithm is applied to group countries based on similar demand characteristics. This approach particularly helps optimize spare part supply processes and improve demand forecasting accuracy in countries without manufacturing facilities. The study demonstrates that customized demand forecasts can be made for each cluster, thereby enhancing inventory management and supply chain processes. As a result, the developed model provides a significant contribution to improving the maintenance and repair processes of high-cost magnetic resonance devices in the healthcare sector and managing the spare part supply chain more effectively