İstatistiksel kalite kontrolünü kullanarak luwak kahve çekidekleri üzerinde kalite kontrolü (Luwak Kahve Mataram Endonezya'da örnek olay çalışmaşı)
Quality control of luwak coffee beans using the statistical quality control method (Case study: Luwak Coffee Mataram, Indonesia)
- Tez No: 927712
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ADEM TÜZEMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Kopi Luwak Mataram, Endonezya'ya özgü yerel ürünlere, yani luwak kahvesine odaklanan yiyecek ve içecek alanında faaliyet gösteren bir işletmedir. Luwak kahvesi, kahve çekirdeklerinin luwak karnında fermantasyonu sonucu elde edilen kahvedir. Bu çalışma, kusurlu ürünlerin neler olduğunu belirlemeyi, daha sonra kusurlu ürünlerden kaynaklanan hasar yüzdesini hesaplamayı ve kahve çekirdeği ürünlerinde hangi faktörlerin kusurlara neden olduğunu bulmayı amaçlamaktadır. Bu araştırmada kullanılan yöntemler, histogramlar, pareto çizelgeleri, kontrol sayfaları, neden-sonuç diyagramları, akış şemaları ve kontrol çizelgeleri gibi yedi kalite kontrol yöntemi ile istatistiksel kalite kontroldür. Bu araştırma, gözlem, görüşmeler ve Luwak Kahve Mataram'daki luwak kahve ürünlerinin doğrudan gözlemlenmesi ve ardından istatistiksel kalite kontrol verilerinin işlenmesi yoluyla nitel yöntemler kullanmaktadır. Sonuçlar, siyah kusurlar ve yanık kusurlar olmak üzere iki tür hasar olduğunu göstermiştir. Analiz sonuçları, Pareto diyagramında en büyük hasar türünün 2., 10., 15. ve 17. örneklerde olduğunu göstermiştir. Kontrol çizelgesine dayanarak, luwak kahve ürünlerinin kalite kontrolünün hâlâ kontrol dışı olduğunu göstermektedir. Nedenselanalizde, hasara neden olan faktörlerin insan faktörleri, yöntemler, makineler ve malzemeler olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Kopi Luwak Mataram is a food and beverage business focusing on local Indonesian products, namely luwak coffee. Luwak coffee is the result of fermentation of coffee beans in the belly of a civet cat. This study aims to identify what are the defective products, then calculate the percentage of damage caused by defective products and find out what factors cause defects in coffee bean products. The methods used in this research are statistical quality control with seven quality control methods such as histograms, pareto charts, check sheets, cause and effect diagrams, flow charts and control charts. This research uses qualitative methods through observation, interviews and direct observation of civet coffee products at Luwak Coffee Mataram followed by statistical quality control data processing. The results showed that there are two types of damage, black defects and burnt defects. The analysis results showed that the largest damage type in the Pareto diagram was in samples 2, 10, 15 and 17. Based on the control chart, it shows that the quality control of luwak coffee products is still out of control. Causal analysis showed that the factors that caused the damage were human factors, methods, machines and materials.