İksabepilon yüklü kitosan nanoformülasyonların sentezi ve karakterizasyonu
Synthesis and characterization of ixabepilone-loaded chitosan nanoformulations
  1. Tez No: 927722
  2. Yazar: FERDANE CAF
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSKENDER İNCE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Kanser tedavisindeki konvansiyonel yaklaşımların yetersiz kalması ve kemoterapötik maddelerin birçok yan etkisinin önüne geçilebilmesi için nano taşıyıcıların ilaç taşınımında kullanımıyla üstesinden gelinmesi hedeflenmektedir. Bu çalışmada, İksabepilon ilaç etkin maddesiyle, kanser tedavilerinde karşılaşılan zorlu sınırlamaların, kitosan nano taşıyıcı sistemler kullanılarak giderilmesi amaçlanmıştır. Tez çalışmasında ilaç taşıyıcı sistem olarak kitosan nanopartikül ve nanojel sistemleri geliştirilmiştir. Meme kanseri tedavisinde kullanılan İksabepilon ilaç etkin maddesinin kitosan nano sistemlerine yüklenmiş yapısal karakterizasyon, boyut, yüzey morfolojisi özellikleri incelenmiş ve in-vitro salım çalışmaları pH 7,4 ve 5,5 ortamlarında gerçekleştirilmiştir. Yüksek Performanslı Sıvı Kromatografisi (HPLC) yöntemi kullanılarak nano sistemlerdeki İksabepilon ilaç etkin maddesinin miktar tayini yapılmış ve enkapsülasyon etkinliği hesaplanmıştır. Elde edilen sonuçlar ışığında, kitosan nano sistemlerin, İksabepilon etkin maddesi için nanopartiküler sistemlerin uygun bir taşıyıcı sistem olmadığını, nanojel sistemlerinin uygun bir taşıyıcı olabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this study it is aimed to overcome the inadequacy of conventional approaches in cancer treatment and to prevent many side effects of chemotherapeutic agents by using nanocarriers in drug delivery. Ixabepilone is being developed as a chitosan nano-drug delivery system to overcome the challenging limitations in cancer treatment. In this thesis, chitosan nanoparticle and nanogel drug delivery systems have been developed. The structural characterization, size, and surface morphology properties of chitosan nanosystems loaded with the active ingredient of the drug Ixabepilone used in the treatment of breast cancer were investigated and in-vitro release studies were performed in environments of pH 7.4 and 5.5. The amount of the active ingredient of the drug Ixabepilone in the nanosystems was determined using High Performance Liquid Chromatography (HPLC). HPLC method was used for the quantification of Ixabepilone drug active substance in nano systems and encapsulation efficiency was calculated. Considering the results obtained, chitosan nano systems show that nanoparticulate systems are not a suitable carrier system for Ixabepilone, whereas nanogel systems may be a suitable carrier.