Bazı tiyazol türevlerinin biyokimyasal etki mekanizmalarının araştırılması
Investigation of biochemical impact mechanisms of some thiazol derivaties
  1. Tez No: 586982
  2. Yazar: BÜŞRA EKSELLİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLŞEN AKALIN ÇİFTÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Dünyada her yıl yaklaşık 12 milyon insana kanser teşhisi konulmaktadır aynı zamanda yıllık 7 milyon hasta kanserden ölmekte ve 25 milyon kişi kanser tanısı ile yaşamaktadır. Şimdiye kadar antikanser ajan olarak birçok kemoterapötik ilaç geliştirilmiştir ancak birçoğu kanser hücrelerine karşı spesifik olmaması ve normal hücrelere karşı toksisitesinin yüksek olması sebebiyle kanser tedavisinde yetersiz kalmaktadır. Bu sebeplerden ötürü daha spesifik ve daha az toksik antikanser ajanların geliştirilmesine duyulan ihtiyaç her geçen gün artmaktadır. Tiyazol halkası, biyolojik olarak aktif bileşiklerin yapısında bulunması nedeni ile yeni ilaç tasarımında oldukça önemli bir yere sahiptir ve tiyazol halkasının belirli bir konumundaki sübstitüentler biyolojik aktivitesini önemli derecede etkilemektedir. Tiyazollerin, antibakteriyel, antifungal, anti-inflamatuar, antitümör, antitüberküloz, antidiyabetik, antiviral ve antioksidan gibi birçok biyolojik aktivite gösterdiğine dair çalışmalar bulunmaktadır. Antikanser etkili dasatinib, bleomisin, ixabepilone ve tiazofurin yapılarında tiyazol halkası taşımaktadırlar. Ayrıca son zamanlarda tiyazol halkası taşıyan bileşiklerin apoptotik mekanizmayı indükledikleri de bulunmuştur. Bu çalışmanın amacı, sentezlenen tiyazol türevlerinin sitotoksik, apoptotik ve gen ekspresyon etkilerinin değerlendirilmesidir. Tiyazol türevi elde edilen bileşiklerin MTT deneyi ile A549, PANC-1 (kanser hücre hatları) ve CCD-19lu ve hTERT-HPNE (normal hücre hatları) hücrelerine karşı sitotoksisiteleri araştırılmıştır. Önemli sitotoksik etki gösteren bileşiklerin; akım sitometrisi yöntemleri ile apoptotik etkileri değerlendirilmiş akabinde apoptotik ve hücre proliferasyonunda rol alan genler üzerindeki etkileri araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Every year, around 12 million people are diagnosed with cancer over the world. Annually 7 million patients die of cancer, and 25 million people are living with a diagnosis of cancer. By now, many chemotherapeutic drugs have been developed as anticancer agents, but most of them are inadequate for cancer treatment because of their absence of specificity against cancer cells and their high risk of toxicity to normal cells. As a consequence, pharmaceutical researchers have concentrated on the create of more spesific and less toxic anticancer agents. Thiazole ring, has gained great importance due to its presence in the structures of biologically active molecules and the substituents in a particular position of the thiazole ring significantly affect the biological activity. There are studies that thiazoles have many biological activities such as antibacterial, antifungal, anti-inflammatory, antitumor, antituberculosis, antidiabetic, antiviral and antioxidant.In the literature, many natural and synthetic thiazole derivatives have been reported. Bleomycine, dasatinib, ixabepilon and tiazofurin, anticancer agents, carry thiazole ring and also,in recent years, compounds bearing thiazole ring have been found in inducing apoptotic mechanism. The aim of this study is to evaluate the cytotoxic, apoptotic gene expression effects of synthesized thiazole derivatives. The cytotoxicity against compounds A459, PANC-1 (cancer cell lines) and CCD-19-lu and Htert-hpne (normal cell lines) cells will be investigated by MTT assay of thiazole derivative derived compounds. Compounds with significant cytotoxic effect; apoptotic effects will be evaluated with flow cytometry methods and then their effects on apoptotic and cell proliferation genes will be investigated.