Orius laevigatus (fieber) (hemiptera: anthocoridae) Antalya popülasyonlarının bazı insektisitlere karşı duyarlılık düzeylerinin belirlenmesi
Determi̇nati̇on of the suscepti̇bi̇li̇ty level of Orius laevigatus (fi̇eber) (hemiptera:anthocoridae) Antalya populati̇ons to some insecti̇ci̇des
  1. Tez No: 996504
  2. Yazar: YEŞİM MURADOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. UTKU YÜKSELBABA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
Özet
Sürdürülebilir zararlı yönetimi, artan küresel gıda talebinin karşılanması ve biyolojik çeşitliliğin korunması açısından önem taşımaktadır. Kimyasal mücadelenin yoğun kullanımı pestisit direncine ve faydalı organizmaların azalmasına neden olurken, çevre ve insan sağlığı açısından riskler oluşturmaktadır. İntegre Mücadele Yöntemi (IPM), pestisit kullanımını gerekli durumlarla sınırlandırarak daha sürdürülebilir bir alternatif sunmaktadır. IPM çerçevesinde biyolojik mücadele, ekosistem dengesini koruyan ve çevresel etkileri en aza indiren bir yöntem olarak ön plana çıkar. Biyolojik mücadelede zararlılara karşı doğal düşmanların kullanılmasını esas almaktadır. Hemiptera takımının Anthocoridae familyasında yer alan türler içerisinde bulunan Orius laevigatus (Fieber) örtü altı üretimde önemli bir zararlı olan Frankliniella occidentalis'in (Thysanoptera: Thripidae) etkili bir avcısı olduğundan ticari olarak da yaygın şekilde kullanılmaktadır. Bu çalışmada Antalya'nın farklı ilçelerinden doğal ortamlardan ve örtü altı üretim alanlarının çevrelerinden toplanan O. laevigatus popülasyonlarının laboratuvar şartlarında abamectin, acrinathrin, flupyradifurone ve spinosada karşı lethal konsantrasyon (LC) değerleri yaprak daldırma metodu kullanılarak belirlenmiş ve popülasyonlar arasında insektisitlere karşı anlamlı farklılıklar olduğu ortaya konulmuştur. Orius laevigatus popülasyonlarının abamectin, acrinathrin, flupyradifurone ve spinosad etkili maddelerine karşı belirlenen LC50 değerleri sırasıyla 0.05-0.35 mg e.m./L-1 , 0.37-2.72 mg e.m./L-1, 0.07- 0.72 mg e.m./L-1ve 0.65-7.03 mg e.m./L-1 tespit edilmiştir. Orius laevigatus'ta abamectin, acrinathrin, flupyradifurone ve spinosad etken maddelerine karşı düşük direnç seviyeli oldukları tespit edilmiştir. Bu bulgular biyolojik mücadelede kullanılan doğal düşmanların korunması açısından insektisit seçiminin kritik olduğunu göstermektedir. Ayrıca, bu çalışma sonucunda elde edilen verilerin literatüre katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Sustainable pest management is crucial for meeting the increasing global demand for food and conserving biodiversity. The intensive use of chemical control leads to pesticide resistance and a decline in beneficial organisms, posing risks to the environment and human health. Integrated Pest Management (IPM) offers a more sustainable alternative by limiting pesticide use to necessary situations. Within the framework of IPM, biological control stands out as a method that protects ecosystem balance and minimizes environmental impacts. Biological control relies on the use of natural enemies against pests. Orius laevigatus (Fieber), a species belonging to the Anthocorıdae family of the Hemıptera order, is widely used commercially as an effective predator of Frankliniella occidentalis (Thysanoptera: Thripidae), a significant pest in greenhouse production. In this study, the lethal concentration (LC) values of abamectin, acrinatrin, Flupiradifuron, and Spinosad were determined in O. laevigatus populations collected from natural environments and the surroundings of greenhouse production areas in different districts of Antalya, using the leaf dipping method under laboratory conditions. Significant differences were found between populations regarding insecticides. The LC50 values determined for O. laevigatus populations against , acrinatrin, flupiradifuron, and spinosad were 0.05-0.35 mg e.m./L-1, 0.37-2.72 mg e.m./L-1, 0.07-0.72 mg e.m./L-1, and 0.65-7.03 mg e.m./L-1, respectively. Abamectin, acrinatrin, flupiradifuron, and spinosad were found to exhibit low levels of resistance against O. laevigatus. These findings demonstrate that insecticide selection is critical for the conservation of natural enemies used in biological control and that regional population characteristics should be considered. Furthermore, it is believed that the data obtained from this study will contribute to the literature.