Bazı insektisitlerin Bombus terrestris L. ana, erkek ve işçi arılarının besin tüketimleri üzerindeki etkilerinin araştırılması
Investigation of the effects of some insecticides on food consumption of Bombus terrestris L. queen, male and workers
  1. Tez No: 927233
  2. Yazar: YAŞAR ÇETİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OZAN DEMİRÖZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 40
Özet
Zararlı böceklere karşı mücadelede kullanılan pestisitlerin hedef canlıların yanı sıra tozlaşma için önemli olan Bombus terrestris L. (Apidae: Hymenoptera) gibi arılara da olumsuz etkileri vardır. Bu çalışmada, son yıllarda yeni insektisitler olarak kullanıma sunulan Terpenoid içerikli QRD 460 TBQ 152.3 g/ l (Requiem EC, BAYER)'in ve Flupyradifurone (Sivanto SL 200, BAYER)'nin farklı dozlarının B. terrestris'in işçi, ana ve erkek arı bireylerinin beslenmelerine olan etkileri araştırılmıştır. Çalışma sonuçlarına göre, arı kast grupları arasında Flupyradifurone 60 ve 120 mg/l su dozlarına maruz kalan işçi arıların, ana ve erkek arılara göre daha fazla ve anlamlı derecede farklı besin tükettikleri ancak, kontrol grubuna göre daha az besin tüketimi gerçekleştirdikleri belirlenmiştir. Terpenoid'in farklı dozlarının uygulandığı deneylerde ise kastların besin tüketimleri arasında anlamlı bir farklılık saptanmamasına rağmen, kontrol grubuna göre daha az besin tükettikleri belirlenmiştir. Her iki insektisitin yüksek doz uygulamalarında ana arıların besin tüketimlerinin, erkek ve işçilere göre daha az etkilendiği ve ana arıların besin tüketimlerini en az etkileyen uygulamanın Terpenoid'in 383 mg/l su doz uygulaması olduğu, işçi arıların Terpenoid'in 383 ve 766 mg/l su dozlarında kontrol'den sonraki en yüksek tüketim miktarlarına ulaştıkları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Pesticides used to control pests have negative effects on bees, such as Bombus terrestris L., which are important for pollination, as well as on the target organism. The effects of different doses of the terpenoid blend QRD 460 TBQ 152.3 g/l (Requiem EC, BAYER) and flupyradifurone (Sivanto SL 200, BAYER), which have been introduced to the market in recent years for sustainable agriculture and insect resistance, on workers, queens, and males of B. terrestris were assessed by feeding exposure. It was found that among the bee caste groups, worker bees consumed more and significantly different food than queen bees and drones at Flupyradifurone 60 and 120 mg/l water doses. No significant differences in food consumption were observed between castes in the trials with different doses of Terpenoid. As a result, we found that the food consumption of queen bees was less affected by high-dose applications compared to male and worker bees and that the application that least affected the food consumption of queen bees was Terpenoid 383 mg/l water dose. In addition, it was found that the worker bees reached the highest consumption levels in the doses of 383 and 766 mg/l water at Terpenoid.