İstanbul Adli Tıp Kurumu Gözlem İhtisas Dairesi'ne gelen olguların intihar ve kişiler arası şiddet açısından değerlendirilmesi
Evaluation of cases coming to İstanbul Council of Forensic Medicine Observation Department in terms of suicide and interpersonal violence
  1. Tez No: 927729
  2. Yazar: DENİZ YÜCEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KAYIHAN OĞUZ KARAMUSTAFALIOĞLU, DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHAMMED EMİN BOYLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Adli Tıp, Psikoloji, Forensic Medicine, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Adli Tıp ve Adli Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 281
Özet
İstanbul Adli Tıp Kurumu Gözlem İhtisas Dairesi'ne gelen olguları, intihar ve kişiler arası şiddet açısından incelemek amacıyla yapılandırılan bu araştırmada; intihar düşüncesi, psikolojik ağrı, çocukluk çağı ruhsal travmaları ve kişiler arası şiddet arasındaki ilişkiye odaklanılmıştır. Araştırma verilerine ulaşmak için n=409 gönüllü katılımcıya Kişisel Bilgi Formu (KBF), Mee-Bunney Psikolojik Ağrı Değerlendirme Ölçeği (MBPPAS), Çocukluk Çağı Travmaları Ölçeği (CTQ-33), Karolinska Kişiler Arası Şiddet Ölçeği (KIVS), İntihar Bilişleri Ölçeği-Revize Edilmiş (SCS-R) ve Beck İntihar Düşüncesi Ölçeği (BSSI) uygulanmıştır. İlk olarak hipotezler kapsamında elde edilen bulgularda,“Bireylerin psikolojik ağrı ve çocukluk çağı ruhsal travmaları puanları arttıkça, intihar düşüncesi puanları da artacaktır.”hipotezi doğrulanmıştır. MBPPAS ile SCS-R ve BSSI arasında pozitif yönlü güçlü bir ilişki; CTQ-33 Total ile SCS-R arasında pozitif yönlü zayıf bir ilişki ve CTQ-33 ile BSSI Total arasında pozitif yönlü orta şiddetli bir ilişki belirlenmiştir. Araştırmamızın“Çocukluk çağı ruhsal travmaları ve intihar düşüncesi ile kişiler arası şiddet arasında pozitif yönde anlamlı bir ilişki vardır.”hipotezine göre, KIVS Total ile CTQ-33 Total, SCS-R ve BSSI Total arasında pozitif yönlü orta şiddetli bir ilişki belirlenmiştir. Araştırmamızın“Psikolojik ağrı, intihar düşüncesini anlamlı olarak yordamaktadır.”hipotezine ilişkin bulgularda, MBPPAS'daki bir birimlik artışın SCS-R'de 0.96 birimlik artışa ve BSSI'da 0.67 birimlik artışa sebep olduğu görülmüştür. Araştırmamızın“Çocukluk çağı ruhsal travmaları ile intihar düşüncesi arasındaki ilişkide psikolojik ağrının aracılık etkisi vardır.”hipotezine ilişkin bulguda ise, MBPPAS'ın, CTQ-33 ve BSSI ilişkisinde kısmı aracılık etkisinin olduğu belirlenmiştir. İkinci olarak, Karolinska Kişiler Arası Şiddet Ölçeği (KIVS)'nin geçerlilik ve güvenilirlik analizleri için elde edilen bulgularda, intihar düşüncesi bulunanlar ile bulunmayanlar, intihar girişimi olanlar ile olmayanlar ve fiziksel şiddet içeren suç davranışında bulunanlar ile bulunmayanlar arasında anlamlı farklılıklar olduğu belirlenmiştir. Korelasyon değerleri, KIVS toplam puan ile yaşam döngüsü boyunca şiddet içeren davranışlara maruz kalma ve şiddeti kullanmayı ölçen iki alt faktör arasında pozitif ve yüksek şiddetli bir ilişki; dört alt ölçeği (KIVS-A1, KIVS-A2, KIVS-B1, KIVS-B2) arasında da pozitif ve yüksek şiddetli bir ilişki olduğunu göstermiştir. BSSI ve CTQ-33 ile ilişkili analizler, KIVS'nin ölçüt ve yordayıcılık geçerliliğine sahip olduğunu doğrulamıştır. Üçüncü olarak İntihar Bilişleri Ölçeği-Revize Edilmiş (SCS-R) için geçerlilik ve güvenilirlik analizleri ile elde edilen bulgularda, intihar düşüncesi, intihar düşünce sıklığı ve intihar girişimi varlığı grupları arasında anlamlı farklılıklar olduğu gösterilmiştir. SCS-R ile BSSI arasındaki pozitif yönlü güçlü bir ilişki belirlenmiş olması, SCS-R'nin ölçüt geçerliliğine sahip olduğunu; SCS-R'nin bağımlı değişken seçilerek gerçekleştirilen çoklu lineer regresyon analizi, ölçeğin yordama geçerliliği olduğunu göstermiştir. Sonuç olarak, KIVS ile SCS-R geçerlilik ve güvenilirlik çalışmalarının adli psikiyatrik değerlendirmeye alınan örneklem ile yapılmış olması, hem klinik çalışmalarda hem de adli bilimler araştırmalarında kişiler arası şiddeti ve intihar riskini öngörmede başarı sağlayacak önemli veri toplama araçları olarak kullanılabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, which was structured to examine the cases coming to Istanbul Council of Forensic Medicine Observation Department in terms of suicide and interpersonal violence; we focused on the relationship between suicidal ideation, psychological pain, childhood traumas and interpersonal violence. Personal Information Form (PIF), Mee-Bunney Psychological Pain Assessment Scale (MBPPAS), Childhood Trauma Questionnaire (CTQ-33), Karolinska Interpersonal Violence Scale (KIVS), Suicide Cognitions Scale-Revised (SCS-R) and Beck Scale for Suicide Ideation (BSSI) were administered to n=409 volunteer participants. Firstly, in the findings obtained within the scope of the hypotheses, the hypothesis“As the scores of individuals' psychological pain and childhood traumas increase, their suicidal ideation scores will also increase.”was confirmed. There was a strong positive correlation between MBPPAS and SCS-R and BSSI; a weak positive correlation between CTQ-33 Total and SCS-R; and a moderate positive correlation between CTQ-33 and BSSI Total. According to the hypothesis of our study“There is a significant positive relationship between childhood psychological traumas and suicidal ideation and interpersonal violence.”, a positive moderate relationship was determined between KIVS Total and CTQ-33 Total, SCS-R and BSSI Total. In the findings related to the hypothesis“Psychological pain significantly predicts suicidal ideation”, it was observed that a one unit increase in MBPPAS caused a 0.96 unit increase in SCS-R and a 0.67 unit increase in BSSI. In the findings related to the hypothesis“Psychological pain has a mediating effect in the relationship between childhood traumas and suicidal ideation.”, it was determined that MBPPAS had a partial mediating effect in the relationship between CTQ-33 and BSSI. Secondly, the findings obtained for the validity and reliability analyses of the Karolinska Interpersonal Violence Scale (KIVS) showed that there were significant differences between those who had suicidal ideation and those who did not, between those who attempted suicide and those who did not, and between those who engaged in physically violent criminal behavior and those who did not. Correlation values showed that there was a positive and high-severity relationship between the KIVS total score and the two sub-factors measuring exposure to violent behavior and use of violence throughout the life cycle, and a positive and high-severity relationship between the four subscales scales (KIVS-A1, KIVS-A2, KIVS-B1, KIVS-B2). Analyses related to the BSSI and CTQ-33 confirmed that the KIVS has criterion and predictive validity. Thirdly, the findings obtained from the validity and reliability analyses for the Suicidal Cognitions Scale-Revised (SCS-R) showed that there were significant differences between the groups of suicidal ideation, frequency of suicidal ideation and presence of suicide attempt. A strong positive correlation between the SCS-R and the BSSI showed that the SCS-R has criterion validity, and multiple linear regression analysis with the SCS-R as the dependent variable showed that the scale has predictive validity. In conclusion, the fact that the validity and reliability studies of the KIVS and SCS-R were conducted with the sample included in the forensic psychiatric evaluation shows that they can be used as important data collection tools that will be successful in predicting interpersonal violence and suicide risk in both clinical studies and forensic sciences research.