Zemin seviyesinde düşmeye bağlı kalça kırığı tespit edilen 65 yaş ve üzeri hastalarda mortalite ve morbidite ile ilişkili faktörlerin araştırılması
Investigation of factors associated with mortality and morbidity in patients aged 65 and over with hip fracture due to ground level fall
  1. Tez No: 927730
  2. Yazar: ŞULE KULA
  3. Danışmanlar: UZMAN YEŞİM EYLER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Tepecik Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Giriş: Yaşlı nüfus arttıkça, acil servise düşme nedeniyle başvurular ile buna bağlı yaralanmalar ve komplikasyonlarda artmaktadır. Araştırmamızda acil servise zemin seviyesinde düşme ile gelip kalça kırığı saptanan hastalarda demografik ve klinik özelliklerin mortalite ve morbiditeye etkisini incelemeyi amaçladık. Gereç ve yöntem: Bu araştırma 01.01.2017- 31.12.2021 tarihleri arasında Tepecik Eğitim Araştırma Hastanesi Acil Tıp Anabilim Dalında zemin seviyesinde düşme sonrası proksimal femur kırığı tanısı almış 65 yaş ve üzeri hastalar ile retrospektif olarak yapılmıştır. Hastaların demografik bilgileri, yaşamsal bulguları, laboratuvar sonuçları, görüntüleme tetkikleri, konsültasyon notları ve epikrizlerine ait tüm veriler hasta bilgi yönetim sistemi (HBYS) üzerinden alınmıştır. Kronik hastalık raporları ve ilaç raporları E-nabız sistemi üzerinden alınmıştır. Elde edilen verilerin analizlerinde SPSS for Windows Ver.20.0, (SPSS Inc., IL. USA) programı kullanılmıştır. Bulgular: Araştırmaya dahil edilen 701 hastanın ortanca yaşı 82 (ÇAA:8; min:66, maks:97) ve %66'sı kadındı. En sık intertrokanterik tip kırık (%54,9) tespit edildi. Hastane içi mortalite %4,9 ve 30 günlük mortalite %10,1 olarak tespit edilmiştir. Hastaneye yatışı yapılan hastalarda; %46,1'inde yoğun bakım ihtiyacı, %5,4'ünde entübasyon ihtiyacı, %5,4'ünde kardiyak arrest, %4,9'unda akut böbrek yetmezliği ve %4,9'unda pnömoni geliştiği bildirildi. Araştırmamızda erkek cinsiyet, ileri yaş, operasyon yapılmaması, hemoglobin değerinin 10 g/dL'nin altında olması, kreatinin değerinin 1,5 mg/dl'nin üstünde olması ve şok indeksinin 1'in üstünde olması 30 günlük mortalite ile ilişkili tespit edildi. Ayrıca bu hasta grubunda erkek cinsiyet, ileri yaş, MfI-5 skorunun 2 ve üzerinde olması, lökosit sayısının 19 ×10³ /uL'in üstünde olması, hemoglobin değerinin 10 g/dL'nin altında olması, kreatinin değerinin 1,5 mg/dl'nin üstünde olması ve şok indeksinin 1'in üstünde olması morbidite ile ilişkili tespit edildi. Sonuç: Acil servise düz zemin düşme nedeniyle başvuran ve proksimal femur kırığı saptanan 65 yaş ve üzeri hastalarda; erkek cinsiyet, ileri yaş, operasyon yapılmaması, hemoglobin değerinin 10 g/dL'nin altında olması, kreatinin değerinin 1,5 mg/dl'nin üstünde olması ve şok indeksinin 1'in üstünde olması 30 günlük mortalitenin önemli belirleyicileridir. Bunlara ek olarak lökosit sayısının 19 ×10³ /uL'in üstünde olması ve MfI-5 skorunun 2 ve üzerinde olması da morbidite için önemli belirleyicileridir.
Özet (Çeviri)
Introduction: As the population gets old, there is an ongoing increase seen in Emergency Department admissions due to falling injuries and related complications. In our research, we aimed to investigate the effect of demographic data and clinical characteristics on mortality and morbidity of patients which presented to emergency unit after ground level falling injuries causing hip fractures. Material and method: This research is conducted retrospectively with 65 years and older patients who have ground level falling injury and diagnosed with proximal femur fracture at Tepecik Training and Research hospital during 01.01.2017- 31.12.2021. Data about demographic characteristics, vital signs, laboratory and imaging results, consultation reports and epicrisis are obtained via Patient Information Administration System. Medical certificates about chronic illnesses and medications are obtained from E-Nabız database. Data analysis is conducted with SPSS for Windows Ver.20.0, (SPSS Inc., IL. USA). Findings: Of the 701 patients included in the research, median age is 82 (IQR:8; min:66, max:97) and 66% are women. The most common fracture is the intertrochanteric fracture (54,9%). In-hospital mortality is 4,9% and 30-day mortality is 10,1%. Among with the hospitalized patients, it is reported that 46,1% needed intensive care unit, 5,4% needed intubation, 5,4% underwent cardiac arrest, 4.9% developed acute renal failure and 4,9 % developed pneumonia. Male gender, advanced age, not having surgical operation, hemoglobin value below 10 g/dL, creatinine value above 1,5 mg/dL and shock index above 1 are found to be related with 30-day mortality. Moreover; male gender, advanced age, Mfl-5 score 2 or greater, leucocyte count above 19 ×10³ /uL, hemoglobin value below 10 g/dL, creatinine value above 1,5 mg/dL and shock index above 1 are found to be related with morbidity. Result: Male gender, advanced age, not having surgical operation, hemoglobin value below 10 g/dL, creatinine value above 1.5 mg/dL and shock index above 1 are the important determinants of 30-day mortality of the 65 years and older patients referred to emergency department and diagnosed with proximal femur fracture after ground level falling. Additionally, leucocyte count above 19 ×10³ /uL and Mfl-5 score 2 or greater are important determinants of morbidity.