Yapı zemin etkileşimi dikkate alınarak depreme maruz bitişik binalarda sönümleyici optimizasyonu
Damper optimization in adjacent buildings exposed to earthquakes by considering the soil-structure interaction
  1. Tez No: 959948
  2. Yazar: AHMED ALI ABDULQADER FARHAD
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERSİN AYDIN, PROF. DR. BAKİ ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Deprem Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Earthquake Engineering, Civil Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 226
Özet
Bu tez çalışması kapsamında bitişik nizamlı yapılar arasında viskoz ve visko-elastik sönümleyicilerin optimum dağılımı ve bu dağılım üzerinde kumlu zeminin etkisi de incelenmiştir. İncelenen problemde, iki ayrı yapı birlikte modellenerek bir tasarım depremi altında geliştirilen rölatif deplasman spektrumları kullanılarak çarpışma için en olumsuz periyot oranları kullanılarak modellemeler yapılmıştır. El Centro, Düzce ve Kobe deprem ivme kayıtları kullanılarak zaman tanım alanında doğrusal analizler gerçekleştirilmiştir. Yapının temel seviyesinde iki farklı mesnetlenme (rijit ve elastik yaylar) dikkate alınarak zemin modellenmesi yapılmıştır. Yapı-zemin etkileşiminin etkisini incelemek için modellerde; gevşek, orta sıkı ve sıkı olmak üzere üç farklı kumlu zemin özellikleri kullanılmıştır. Bitişik nizam yapıları temsil eden modellerde esnek ve daha rijit olan yapıların ilk modları dikkate alınarak, bu her iki modal davranış için ayrı olarak optimizasyon yapılmış ve toplam sönüm ve rijitlik katsayısı değiştirilerek sayısal analizler tekrarlanmıştır. Sayısal örneklerde 5-5 katlı ve 5-10 katlı olmak üzere, iki farklı bitişik nizamlı yapı modeli incelenmiştir. Geliştirilen metodun yapıların deprem esnasındaki çarpışmasını engellemesi açısından oldukça etkili olduğu gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the optimum distribution of viscous and visco-elastic dampers between adjacent structures and the effect of sandy soil on this distribution are investigated. In the investigated problem, two separate structures were modeled together, and the most unfavorable period ratios were used for collision using relative displacement spectra developed under a design earthquake. Linear time history analyses were performed using earthquake acceleration records from El Centro, Düzce, and Kobe. Soil modeling was performed at the foundation level of the structure, considering two different supports (rigid and elastic springs). To investigate the effect of soil-structure interaction, three different sandy soil properties were used in the models: loose, medium-dense, and dense. In the models representing adjacent structures, optimization was performed separately for each modal response, considering the first modes of the flexible and the stiffer structures. Numerical analyses were repeated by varying the total damping and stiffness coefficients. In the numerical examples, two different adjacent structure models, a 5-5 story and a 5-10 story, were examined. The developed method has been shown to be very effective in preventing the collision of structures during earthquakes.