Kaynak kısıtlı proje çizelgeleme problemi: bir firmada uygulama çalışması
Resource constrained project scheduling problem: a case study in a company
  1. Tez No: 927734
  2. Yazar: ESRA ŞENGÜL AKTAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FİGEN ÖZTOPRAK TOPKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Günümüz iş dünyasında stratejik hedeflere ulaşmak, verimliliği artırmak ve rekabet avantajı sağlamak için proje yönetimi kritik öneme sahiptir. Kaynakların etkin kullanımı, projelerin zamanında ve bütçe dahilinde tamamlanması, başarılı bir proje yönetiminin temel unsurlarıdır. Proje planlama ve çizelgeleme, bu sürecin başarısında belirleyici rol oynar. Planlama genel stratejileri belirlerken, çizelgeleme bu stratejileri uygulanabilir bir zaman çizelgesine dönüştürür. Kaynak kısıtlı çoklu proje çizelgeleme problemi, sınırlı kaynakların birden fazla projeye en verimli şekilde tahsis edilmesini hedefleyen bir optimizasyon problemidir. Birden fazla projenin eş zamanlı yürütülmesi gerekliliği, bu problemin işletmeler için önemini artırmaktadır. Özellikle dinamik ve belirsiz iş ortamlarında bu tür problemler ciddi zorluklar yaratır. Bu tez çalışmasında, dinamik bir kaynak kısıtlı çoklu proje çizelgeleme problemi ele alınmıştır. Çalışma, projelerin ağırlıklarını ve yeni proje varışlarını dikkate alan bir yapı önermektedir. Proje çizelgesinin, yeni projeler geldikçe güncellenmesi gerekliliği ele alınmış ve bu süreçte yeni proje varışlarının öngörülmesi üzerinde durulmuştur. Havacılık bakım şirketindeki (MRO) Ar-Ge merkezinden elde edilen veriler, problem yapısının pratik uygulamasını motive etmiştir. Çalışma kapsamında, açıklanan problem yapısı için, yeni proje varışlarıyla ilgili öngörülere dayanan ve çizelgedeki değişiklikleri minimum tutmayı amaçlayan bir formülasyon önerilmiştir. Ayrıca, problemin çözümü için, kayan-ufuk yaklaşımını yeni proje varışları ile entegre bir şekilde kullanarak problemi ayrıştıran ve tam sayılı programlamaya dayalı ölçeklenebilir bir metodoloji geliştirilmiştir. Böylece, dinamik kaynak kısıtlı çoklu proje planlama probleminin çözümü için problem yapısından faydalanan ve yeni proje gelişlerini uygun şekilde planlama sürecine önceden dahil eden yeni bir yaklaşım ortaya konmuştur. Çalışma, hem literatüre katkı sağlamayı hem de uygulama açısından gelecekteki çalışmalara temel oluşturmayı hedeflemektedir. Önerilen metodoloji, Python 3.12.0 programlama dili ile uygulanarak bir çözüm algoritması geliştirilmiş ve altproblemler için Gurobi çözücüsü yardımıyla optimizasyon yapılmıştır. Uygulama sonucunda, zaman içinde gelen projelerin kaynak kapasitelerini aşmadan etkin bir şekilde çizelgeye eklenmesine olanak tanıyan bir proje çizelgeleme ortamı oluşturulmuştur. Çalışmanın deneysel bölümü, Ar-Ge merkezinde yürütülen gerçek projelerden elde edilen veriler üzerinde gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Project management is essential in today's business environment for accomplishing strategic objectives, increasing productivity, and gaining a competitive advantage. Successful project management is mostly dependent on efficient use of resources, on-time project completion, and budget adherence. Among these, scheduling and project planning are essential to success. Planning establishes broad strategies, but scheduling turns them into workable timetables. The goal of the resource-constrained multi-project scheduling problem (RCMPSP), an optimization issue, is to distribute scarce resources among several projects as effectively as possible. The importance of this issue for businesses is increased by the requirement to manage several projects at once. In dynamic and unpredictable business situations, where resource allocation challenges are further compounded, this challenge is especially evident. This thesis proposes a system that takes into account project priorities and new project arrivals in order to address a dynamic version of the RCMPSP. A major emphasis is on the need to update schedules when new projects come up, with particular attention paid to project arrival forecasting. Real-world data from the R&D division of an aerospace maintenance, repair, and overhaul (MRO) company served as the model for the problem structure. In order to minimize schedule interruptions and take into consideration the predictions of new project arrivals, the paper presents a fresh formulation for the problem. Furthermore, a rolling-horizon-based scalable methodology is created. This method uses integer programming techniques to break the problem down into manageable subproblems and incorporates fresh project arrivals into the scheduling process. In order to proactively anticipate and integrate new project arrivals into the planning process, the suggested solution approach makes optimal use of the problem structure. The Gurobi solver was used to optimize subproblems in the approach, which was built using the Python 3.12.0 programming language. Incoming projects can be effectively incorporated into the plan without going over resource limits thanks to the resulting scheduling environment. The R&D center's actual project data was used for the experimental evaluation. This study contributes to the literature by offering a novel approach to solving dynamic RCMPSPs while laying a foundation for future practical implementations in project management.