Süresiz nafakanın ikinci evlilikler üzerindeki etkileri
The effects of indefinite alimony on second marriages
  1. Tez No: 927733
  2. Yazar: ALAETTİN GÜNEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER KESKİNSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışma, süresiz nafaka uygulamasının ikinci evlilikler üzerindeki ekonomik, psikolojik ve hukuki etkilerini incelemeyi amaçlamaktadır. Süresiz nafaka, boşanmış bireylerin ekonomik güvenliğini sağlamak için düzenlenmiş olsa da, zamanla bireylerin yeni bir evlilik yapma kararlarını etkileyen önemli bir faktör haline gelmiştir. Nafaka yükümlülüğünün, ödeyen taraf için maddi sürdürülebilirliği zorlaştırarak ikinci evlilik planlarını ertelemesine veya iptal etmesine neden olabileceği, diğer yandan nafaka alan tarafın ise mevcut mali avantajını kaybetme endişesiyle yeni bir evlilikten kaçınabileceği gözlemlenmektedir. Bu araştırma, süresiz nafakanın bireylerin sosyal ve ekonomik yaşamlarını nasıl şekillendirdiğini anlamak amacıyla, mevcut hukuki düzenlemeleri, yargı kararlarını ve konuya ilişkin literatürü inceleyerek kapsamlı bir değerlendirme sunmaktadır. Ayrıca, anket ve mülakat yöntemiyle elde edilen bulgular ışığında süresiz nafakanın bireylerin ikinci evlilik kararlarını nasıl etkilediği analiz edilmiştir. Çalışma, süresiz nafakanın bireysel ve toplumsal boyutlarını ele alarak, hukuki reform tartışmalarına katkı sunmayı ve alternatif düzenlemelere yönelik öneriler geliştirmeyi hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the economic, psychological, and legal effects of the indefinite alimony practice on second marriages. Although indefinite alimony is designed to ensure the financial security of divorced individuals, over time, it has become a significant factor influencing their decisions to remarry. It has been observed that alimony obligations may make financial sustainability difficult for the paying party, leading to the postponement or cancellation of second marriage plans, while the receiving party may avoid remarriage due to concerns about losing their current financial benefits. This research provides a comprehensive evaluation of how indefinite alimony shapes individuals' social and economic lives by analyzing existing legal regulations, court rulings, and relevant literature. Furthermore, the study examines the impact of indefinite alimony on individuals' second marriage decisions through findings obtained via surveys and interviews. By addressing both the individual and societal dimensions of indefinite alimony, the study aims to contribute to legal reform discussions and propose alternative regulatory solutions.