Hanönü güneş enerjisi santralinin farklı simülasyon programları ile tasarımı ve tekno-ekonomik performans parametrelerinin değerlendirilmesi
Design of hanönü (Kastamonu) solar power plant with different simulation programs and evaluation of production results
- Tez No: 927749
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİHAT PAMUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Enerji, Electrical and Electronics Engineering, Energy
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu çalışma, Kastamonu'nun Hanönü ilçesinde 2021 yılında kurulan 276 kWp kapasiteli güneş enerjisi santralinin performans analizi ve farklı simülasyon programları ile tasarımına odaklanmaktadır. Enerji ihtiyacının artışı ve fosil yakıtların çevresel etkileri nedeniyle yenilenebilir enerji kaynaklarına olan yönelimin artış gösterdiği bir dönemde, güneş enerjisinin önemi bu çalışma ile vurgulanmıştır. Hanönü Güneş Enerji Santrali'nin PVsyst ve PV*SOL gibi simülasyon programları kullanılarak tasarımı ve çıktılarının gerçek üretim verileriyle karşılaştırılması, bu çalışmanın ana amacını oluşturmuştur. Bu kapsamda, ön fizibilite çalışmalarından yer seçimi ve arazi değerlendirmesine, teknolojik analizlerden çevresel etkilerin incelenmesine kadar birçok temel adım ayrıntılı bir şekilde ele alınmıştır. Araştırma sonucunda, simülasyon programlarının yatırımcı kararlarını destekleyen kritik veriler sunduğu ve bu yazılımların gerçek üretim değerlerine yakın sonuçlar verdiği gözlemlenmiştir. Bu durum, hem mevcut yatırımların performansını değerlendirmek hem de gelecekteki projelerin planlanmasında bu tür programların etkinliğini ortaya koymaktadır. Çalışma, yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımına dair önemli bir çerçeve sunmakta ve yerel enerji potansiyelinin simülasyon destekli analizlerle daha etkin bir şekilde değerlendirilmesi gerektiğini vurgulamaktadır. Güneş enerjisi santrali tasarımı ve performans analizinde bu çalışmanın sunduğu bulguların, gelecekteki projelere rehberlik etmesi beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
This study focuses on the performance analysis and design of a 276 kWp solar power plant established in 2021 in the Hanönü district of Kastamonu. At a time when the increasing energy demand and environmental impacts of fossil fuels have led to a shift towards renewable energy sources, this study highlights the importance of solar energy. The primary objective of this research was to compare the design and outputs of the Hanönü Solar Power Plant, modeled using simulation programs such as PVsyst and PV*SOL, with actual production data. The study comprehensively addressed critical steps, including feasibility studies, site selection, land assessment, technological analyses, and environmental impact evaluations. The research findings demonstrate that simulation programs provide critical data to support investment decisions and that these tools produce results closely aligned with actual production values. This highlights their effectiveness in evaluating the performance of existing investments and planning future projects. This study presents a significant framework for the use of renewable energy sources and emphasizes the need for simulation-supported analyses to better assess local energy potential. The findings of this research are expected to guide future projects in the design and performance analysis of solar power plants.