Göçün günümüzde yaşayan âşıklara ve âşıklık geleneğine etkileri
The migration of the present day minstrelsy and effects on minstrelsy tradition
  1. Tez No: 927748
  2. Yazar: İSMAİL ÖZBAY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HASAN YAZICI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Türk Dili ve Edebiyatı, Folklore, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 312
Özet
Göç, kapsamı itibarıyla çok geniş bir içeriğe sahiptir. Göç üzerine yapılan tanımlamaların çeşitliliği de bunu ortaya koymaktadır. Sonuçlarının birçok alana doğrudan ya da dolaylı olarak tesir etmesi, göç kavramını önemli hâle getirmektedir. Toplumu ve insanı merkezine alan edebiyat“göç”ü birçok türde farklı açılardan ele almaktadır. Yazılı ve sözlü edebiyatta göç sonrası ortaya çıkan duyguların değişimlerin dönüşümlerin anlatıldığı göze çarpmaktadır. Göç eden toplumların edebî ürünleri incelendiğinde ise önceki dönemlere göre birçok içeriksel ve yapısal farklılıkların olduğu dikkat çekmektedir. Âşıklık geleneği var olduğu andan itibaren içinde bulunduğu toplumu anlatmayı amaçlamaktadır. Âşıklık geleneği 20. yüzyıla kadar ağırlıklı olarak köy temelli bir hareket olarak varlık ortaya koyar. Âşıklık geleneğinin zaman içerisinde kente doğru yöneldiği görülür. Bu durumun doğmasında sosyo-kültürel ve ekonomik şartlar etkili olmaktadır. Çalışılan konu çerçevesinde göçün günümüzde yaşayan âşıklara ve âşıklık geleneğine etkisini ortaya koymak için âşıklarla yüz yüze ya da online görüşmeler gerçekleştirildi. Elde edilen bilgilerden hareketle gelenekte meydana gelen değişim ve dönüşüm yorumlanmaya çalışıldı. Bunun sonucunda âşıklık geleneğinin göçten fazlasıyla etkilendiği tespit edildi.
Özet (Çeviri)
Migration has a very wide content in terms of its scope. The diversity of definitions on migration also reveals this. The fact that its results affect many fields directly or indirectly makes the concept of migration important. Literature, which puts society and human beings at its centre, deals with 'migration' from different angles in many genres. In written and oral literature, it is noticeable that emotions, changes and transformations arising after migration are described. When the literary products of migrant societies are analysed, it is noteworthy that there are many contextual and structural differences compared to previous periods. The tradition of minstrelsy aims to describe the society in which it exists from the moment of its existence. Until the 20th century, the tradition of minstrelsy existed mainly as a village-based movement. It is seen that the minstrelsy tradition moves towards the city over time. Socio-cultural and economic conditions are effective in the emergence of this situation. Within the framework of the subject studied, face-to-face or online interviews were conducted with minstrels to reveal the effects of migration on minstrels living today and the tradition of minstrelsy. Based on the information obtained, the change and transformation in the tradition was tried to be interpreted. As a result, it was determined that the tradition of minstrelsy was greatly affected by migration.