68 Numaralı Mühimme Defteri: Tasnif - transkripsiyon
Nr. 68 Muhimme Book
  1. Tez No: 92776
  2. Yazar: MUSTAFA KARACA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET GÜNEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeniçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 212
Özet
Mühimme Defterleri, Divân-ı Hümayundaalınan kararların kaydedildiği defterlerdir. Üzerinde çalıştığımız 68 Numaralı Mühimme Defteri III. Murad (1589-1590) dönemine aittir. 16. Yüzyılın sonlanna doğru Osmanlı Devleti'nin içinde bulunduğu iktisadi.ictimai, askeri ve idari alandaki gelişmeler karşısında devletin izlemiş olduğu politikalar hakkında önemli bilgiler vermektedir. Bu çalışmada, Mühimme Defterindeki kararların alındığı Divân-ı Hümayun ve Mühimme Defterleri hakkında kısaca bilgiler verilmiştir. Daha sonra 68 Numaralı Mühimme Defterinin tasnif ve transkripsiyonu yapılmıştır. iki bölümden meydana gelen bu çalışmada, birinci bölümde defterin tasnifi yapılmıştır. Tasnifi; şekil ve muhteva özellikleri olmak üzere iki ana bölümden oluşmaktadır. Şekil özelliklerinde; 68 Numaralı Mühimme Defter'nin.fiziki durumu, diplomatik teknik özellikleri ve tarihleri hakkında bilgiler verilmiştir. Muhteva özelliklerinde ise;şikayet hükümleri, talimat hükümleri ve konularına göre hükümler tasnif edilerek örnekler verilmiştir. Aynca konularına göre hükümlerde kendi aralannda tasnif edilerek değerlendirilmiştir.68 Numaralı Mühimme Defteri'nde genel olarak şu konularla ilgili hükümler vardır. Eşkiyalık hareketleri ile ilgili hükümler, devlet malının takibi.tahsili ve vergilerle ilgili hükümler, suistimallerle ilgili hükümler, vakıflarla ilgili hükümler, İstanbul ile ilgili hükümler ve ülke dışına gönderilen nâme-i hümayunlarla ilgili hükümler hakkında kısaca bilgiler verilmiştir. Yapmış olduğum bu tasnif ve transkripsiyon çalışmasından faydalanmak isteyenlerin daha kolay ve çabuk ulaşmaları için Teşkilat isimleri indeksi, Coğrafi isimler indeksi ve Şahıs isimleri indeksi hazılanmıştır. Son olarakta, 68 Numaralı Mühimme Defteri'nin transkripsiyonu yapılarak defterin fotokopisi ek olarak tezin sonuna ilave edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Mühimme books are one which the decisions taken by The Divân-ı Hümayun are registered on. Mühimme book that we are working on belengs to the III. Murad (1589-1590) gives us important information about the policy of tiie government carried in economical social military and governing arear in. Which The Ottoman Empire had been towards the and of the 16.th century. In this study, vanaty of Mühimme books. Mühimme books in general Divân-ı Hümayun at which the decisions in Mühimme books were taken has shortly been explained. And later, the transcription end the analyze of Mühimme books has been given. In this study which consists of two chapters, the analyze of the book has been studied in the first chapter. Analyze consists of two main parts, stylistic and condent. In stylistic form the physical, diplomatic, technical ways and the dates of the Nr. 68 Mühimme Book has been explanied. In condent, the command of complaint instruetrons, and the rules in classification according to the subject, somples are given. In addition commands also secording to the subjects are classified and appraised in themselves. These commands can be seen in the book in general commands concerned with rebellion following of the goverment goods and theirdelivery commands cocerned with taxes and the nama-i hümayun send abroad are inderpretaded. For the ones who would like to use this study of analyce and transcription. I have prepariad an index of organızetıon names, index of geographreal names and index of people's names have also been prepariad. And finaly preparing the transcription of Nr. 68 Mühimme Book, the copy of it has been added to the end of the book.