Uluslararası sermayenin serbest dolaşımının sağlanması ve entegrasyon sürecinde mali liberalizasyon politikaları ve Türkiye deneyimi
Financial liberalization in the process of free flow of capital and integration: Turkish experience
  1. Tez No: 92775
  2. Yazar: AYLA ŞENEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SİNAN SÖNMEZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 315
Özet
ÖZET 1970'lerde, Bretton Woods sabit kurlar sisteminin çöküşü yanında, gelişmiş ülkelerde yoğun teknolojik yatırımların gerektirdiği mali kaynak talebindeki artış, bu ülkelerdeki finans- kapitalin ekonomideki önemini ve etkinliğini artırmış; sermaye grupları içinde hakim konuma geçmesine neden olmuştur. Bu dönemde, serbest piyasanın egemen kılınması politikaları nedeniyle ortaya çıkan enflasyon, esnek kur ve serbest faiz sisteminden kaynaklanan risklerin azaltılma ihtiyacı yanında, uluslararası maliyet ve fiyat farklılıktan, gelişmiş ülkeler mali piyasalarında üretilen mali yeniliklerin ve dolayısıyla, uluslararası mali entegrasyon ve küreselleşmenin itici gücü olmuştur. Mali yeniliklerin gerektirdiği çevre koşullarının yaratılması, bu amaca yönelik Neoklasik-Neoliberal tezlerle desteklenmiş ve gelişmekte olan ülkeler mali piyasalarının liberalize edilerek sisteme entegre olmasını sağlayacak“Yapısal Uyum Politikaları”üretilmiştir. Gelişmekte olan ülkelere empoze edilen söz konusu politikalarının söylemi ise, sermaye hareketlerinin liberalizasyonuyla sonuçlanacak mali liberalizasyonun, mali sistemin ekonomiye kaynak tahsisindeki etkinliğini artıracağı ve böylece ekonomik büyümeye katkı sağlayacağı şeklinde olmuştur. Bu tezde, diğer gelişmekte olan ülkelerde ve Türkiye'de 1980 sonrasında yürürlüğe konan mali liberalizasyon politikalarının gelişmekte olan ülkelerin bilinçli tercihlerinden çok, gelişmiş ülkelerdeki finans-kapitalin ihtiyaçları doğrultusunda ve sermayenin uluslararası serbest dolaşımının sağlanması şeklindeki nihai hedef çerçevesinde formüle edildiği ve uygulamanın, başta IMF olmak üzere uluslararası mali kuruluşlarca yönlendirildiği ortaya konmakta ve bugüne kadar geçen sürede sürecin Türkiye özelindeki yansımalarının pozitif olup olmadığı irdelenmektedir.266 Tezde, Türkiye'nin liberalizasyon süreci ve onu takip eden dönemin, liberaiizasyon tezlerinin iddialarını doğrulamadığı, sermaye piyasaları dahil mali sistemin, derinlik, aracılık ve kaynak tahsisinde etkinliğinde bir gelişme olmadığı, daha da kötüsü, krizlere duyarlılığı ve kırılganlığı önemli ölçüde artırdığı sonucuna varılmaktadır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In the seventies, which are characterized by the transition to floating exchange rate system, increasing needs to reduce the risks in developed countries' financial sector associated with the policies promoting free market forces, increasing importance and influence of finance-capital in the economy due to intensive technological investments as well as cost and price disparities among national economies, lead to financial innovations in the developed countries and pushed the integration and globalization process one step further. In this process, Neoclassical-Neolibera! economic thesis had supported the creation of accommodative international financial environment and formulated the“Structural Adjustment”policies aiming at liberalizing and integrating the financial markets of developing countries to the developed world's markets. While the main drive of the liberalization policies imposed to the developing countries was as above, the claim of the supportive Neoclassical-Neoliberal thesis were, contributing to their economic growth by increasing the allocational efficiency of financial system via liberalization of domestic financial markets as well as the capital account of the country. In this thesis, it has been claimed that, the formulation of the process of financial liberalization was in conformity with the ultimate aim of finance- capital in developed countries which was to maintain the free cross-border flow of capital. The said conformity is ensured by the international financial institutions especially by the IMF. The thesis, questions, whether the so far established international financial system, functions for the benefit of Turkey It is found that, Turkey's experience of financial liberalization and the following years have not supported the claims of financial liberalization thesis. The financial deepening, financial intermediation and allocational efficiency of the financial system including capital market have not improved comparing with pre-1980 period. What is more, the sensitivity to the crises and financial fragility of the system have increased considerably.