68 Numaralı Ayntâb Şer'iyye Sicili'nin transkripsiyonu ve değerlendirilmesi (H. 1129-1130 / M. 1717-1718 s. 179-356)
The transcription and evaluation of Ayntab Sharia Court registry Numbered 68 (H. 1129-1130 / Ad. 1717-1718 pages 179-356)
  1. Tez No: 533468
  2. Yazar: ŞAHİN DOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL KIVRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arşiv, Tarih, Archive, History
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 333
Özet
Şer'îyye sicilleri, Osmanlı Devleti'nde yargı yetkisine sahip olan kadılar tarafından verilmiş olan kararları, tuttukları zabıtları, idari, siyasi ve hukuki yazışmaları içeren vesikalardır. Siciller, ait olduğu şehrin eski yerleşim birimlerini, buradaki insanlara verilen lakapları, insanların birbiriyle olan ticari münasebetlerini, sosyal yaşamlarını, ekonomik durumlarını, hukuki münasebetlerini içermekte ve şer'î mahkemeler hakkında önemli bilgiler vermektedir. Belli bölgelere ait ayrı ayrı tutulan bu vesikalar Osmanlı tarihinin derinlemesine incelenmesi ve araştırılması açısından önemli kaynaklardır. Halep Vilayeti'ne bağlı bir sancak olan Ayntâb'a ait 174 tane şer'îyye sicili bulunmaktadır. Hicri 1129-1130 ve miladi 1717-1718 tarihli, 68 Numaralı Ayntâb Şer'îyye Sicili toplam 536 sayfadan oluşmaktadır. Bu çalışma, şer'îyye sicilinin ikinci yarısını oluşturan 178 sayfanın transkripsiyonu ve değerlendirmesini içermektedir. Tezin transkripsiyon bölümünde her belgenin üst kısmına sayfa numarası, belge numarası ve o belgenin konusu ve türü hakkında bilgi verilerek belgelerin daha pratik bir şekilde kullanılması ve tasnif edilmesi sağlanmıştır. Bu çalışma sonucunda XVIII. yüzyılın ilk çeyreğinde genelde Osmanlı özelde ise Ayntâb'ın içerisinde bulunduğu siyasi, iktisadi, fiziki ve kültürel ahval bir nebzede olsa aydınlatılmaya çalışıldı.
Özet (Çeviri)
Sharia court registers, the decisions taken by the judges with the jurisdiction of the Ottoman Empire, the records they hold, administrative, political and legal correspondence that includes documents. The registers contain the old settlements of the city to which it belongs, the nicknames given to the people here, the commercial relations of the people with each other, their social lives, their economic status, their legal relations and they give important information about the courts. These documents which are kept separately from certain regions are important sources for the in-depth study and investigation of Ottoman history. There are 174 Sharia court registry belonging to the Ayntâb', which is a sanjak of the province of Aleppo. Hijri 1129-1130 (M. 1717-1718) dated and numbered 68 numbered Ayntâb Sharia court registry consists of a total of 536 pages. This study includes the transcription and evaluation of 178 pages that constitute the second half of the journal. In the transcription section of the thesis, the upper part of each document is provided with information about the page number, the document number and the subject and type of the document, and the documents are used in a more practical way and classified. As a result of this study, XVIII. In the first quarter of the century, the Ottoman Empire tried to illuminate the political, economic, physical and cultural values of Ayntâb.