Yabancı dil olarak Türkçe öğrenen uluslararası öğrencilerin kullandıkları sesletim öğrenme stratejileri
Pronunciation learning strategies used by international students learning Turkish as a foreign language
  1. Tez No: 927765
  2. Yazar: MUHAMMED ASAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLEK FİDAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancılara Türkçe Öğretimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yabancılara Türkçe Öğretimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
Konusu dil öğreniminde sesletim stratejileri olan bu çalışmanın amacı, yabancı dil olarak Türkçe öğrenen uluslararası öğrencilerin kullandıkları sesletim öğrenme stratejilerinin neler olduğunu, kullandıkları stratejiler arasındaki farklılıkların ve benzerliklerin olup olmadığını araştırmaktır. Bu amaç doğrultusunda, nicel araştırma yaklaşımlarından“tarama modeli”kullanılarak Kocaeli Üniversitesi DİLMER'de Türkçe hazırlık eğitimi alan A2, B1, B2 ve C1 düzeyindedeki toplam 129 öğreniciye Peterson (2000) tarafından geliştirilen“sesletim öğrenme stratejileri”nin, Berkil (2008) tarafından Türkçeye uyarlanmış formu uygulanmıştır. Elde edilen veriler, SPSS programı ile çözümlenmiştir. Bu çözümlemeler sonucunda cinsiyetin, dil düzeyinin strateji kullanımı üzerinde anlamlı bir etkisi olduğu görülmüştür: Kadın öğrenicilerin erkek öğrenicilere göre bellek stratejilerini daha sık kullandığı, A2 düzeyindeki öğrenicilerin B1 düzeyindekilerden daha sık telafi stratejilerini, B1 düzeyindeki öğrenicilerinse B2 düzeyindeki öğrenicilerden daha sık duyuşsal stratejileri kullandıkları ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study, which focuses on pronunciation strategies in language learning, is to investigate the pronunciation learning strategies employed by international students learning Turkish as a foreign language, as well as to determine whether there are differences and similarities among the strategies they use. For this purpose, using the“survey model”from quantitative research approaches, the form of Peterson's (2000)“pronunciation learning strategies”adapted into Turkish by Berkil (2008) was applied to a total of 129 learners at A2, B1, B2, and C1 levels enrolled in Turkish preparatory courses at Kocaeli University DİLMER. The data obtained were analyzed using the SPSS program. The analyses revealed that gender and language level had a significant effect on the use of strategies: female learners used memory strategies more frequently than male learners, A2-level learners used compensation strategies more frequently than those at the B1 level, and B1-level learners used affective strategies more frequently than those at the B2 level.