Futbolcularda kuvvet, sürat ve dayanıklılık özelliklerinin zihinsel dayanıklılık üzerine etkisi
The effects of strength, speed and endurance characteristics of soccer players on their mental toughness
- Tez No: 927771
- Danışmanlar: PROF. DR. CEM SİNAN ASLAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Araştırmanın amacı futbolcularda kuvvet, sürat ve dayanıklılık özelliklerinin, zihinsel dayanıklılık üzerine etkisinin belirlenmesidir. Araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden ön test – son test kontrol gruplu yarı deneysel desen kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemini, deney grubu olarak 2022-2023 sezonu Türkiye bölgesel amatör ligde yer alan MAKÜ Spor takımındaki 18 yaş üstü 23 futbolcu ve kontrol grubunu ise düzenli olarak spor yapmayan 23 kişi oluşturmaktadır. Araştırmaya katılan katılımcıların zihinsel dayanıklılık düzeylerinin belirlenmesinde Sheard vd. (2009) tarafından Sport Mental Toughness Questionnaire-SMTQ-14 adıyla geliştirilen, Altıntaş ve Koruç (2016) tarafından Türkçe geçerlik ve güvenirlik çalışması yapılan“Sporda Zihinsel Dayanıklılık Envanteri”kullanılmıştır. Araştırmaya katılan futbolcularda aerobik dayanıklılık düzeyinin belirlenmesinde YOYO-1 aralıklı toparlanma testi kullanılmıştır. Sürat performansı 10 m ve 30 m sürat test protokolünde ve fotosel sistemleri aracılığı ile 0,01 sn hassasiyetinde yapılmıştır. Kuvvet performansı ise elektronik sıçrama matı üzerinde dikey sıçrama testi ile 0,1 cm hassasiyetinde ölçülmüştür. Bacak kuvveti performansının belirlenmesinde ise sırt ve bacak (back and lift) dinamometresi kullanılmıştır. Veriler SPSS 27.0 programıyla analiz edilmiştir. Normallik testleri Shapiro-Wilk testi ile yapılmış ve veriler normal dağılmadığı için değişkenler arasındaki ilişkilerin incelenmesinde non-parametrik analiz yöntemi olan Spearman Korelasyon analizi ve ölçekten elde edilen skorların karşılaştırılmasında Wilcoxon ve Mann Whitney U testleri kullanılmıştır (p>0,05). Yapılan korelasyon analizi sonuçları incelendiğinde; ön-test ve son-test farkından elde edilen değerler ile ölçekten alınan ön-test ve son-test puan farkı arasında ilişki katsayılarına bakıldığında, toplam puan, güven ve devamlılık alt boyutları ile motorik özellikler arasında herhangi bir anlamlı ilişki yoktur. Ancak, kontrol alt boyutu ile dikey sıçrama arasında aynı yönlü ve orta düzeyde anlamlı bir ilişki çıkmıştır. Yine, kontrol alt boyutu ile zirve ve ortalama anaerobik güç özellikleri arasında negatif yönlü ve orta düzeyde ilişki katsayıları çıkmıştır (p>0,05).
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to determine the effect of strength, speed and endurance characteristics on mental endurance in soccer players. In this study, a quasi-experimental design with pre-test post-test control group, one of the quantitative research methods, was used. The sample of the study consisted of 23 soccer players over the age of 18 in the MAKU Spor in the 2022-2023 season in the regional amateur league in Turkey as the experimental group and 23 people who do not regularly do sports as the control group. Sport Mental Toughness Questionnaire-SMTQ-14 which was developed by Sheard et al. (2009) and whose Turkish validity and reliability study was conducted by Altıntaş and Koruç (2016), was used to determine the mental toughness levels of the participants participating in the study. YOYO-1 intermittent recovery test was used to determine the aerobic endurance level of the soccer players participating in the study. Sprint performance was measured by 10 m and 30 m sprint test protocol and with a precision of 0.01 sec by means of photocell systems. Strength performance was measured with a vertical jump test on an electronic jumping mat with a precision of 0.1 cm. Back and lift dynamometer was used to determine leg strength performance. The data were analyzed with SPSS 27.0 program. Normality tests were performed with Shapiro-Wilk test and since the data were not normally distributed, Spearman Correlation analysis, which is a nonparametric analysis method, was used to examine the relationships between variables and Wilcoxon and Mann Whitney U tests were used to compare the scores obtained from the scale (p>0.05). When the results of the correlation analysis were examined; when the relationship coefficients between the values obtained from the pre-test and post-test difference and the pre-test and post-test score difference obtained from the scale were examined, there was no significant relationship between the total score, confidence and continuity sub-dimensions and motoric characteristics. However, there was a positive and moderately significant relationship between the control sub-dimension and vertical jump.