Müzik öğretmeni adaylarının müzikal farkındalıklarının ve müzik öğretmenliği mesleğine yönelik tutumlarının incelenmesi (Karadeniz Bölgesi örneği)
Examination of music teacher candidates' musical awareness and attitudes towards music teaching profession: The case of the Black Sea Region
- Tez No: 927797
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OKAN YUNGUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Müzik, Fine Arts, Music
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışmada müzik öğretmeni adaylarının müzikal farkındalıklarının ve müzik öğretmenliği mesleğine yönelik tutumlarının incelenmesi amaçlanmaktadır. Araştırma Karadeniz Bölgesi'ndeki Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Müzik Eğitimi Anabilim Dalı'nda öğrenim gören 326 lisans öğrencisi ile yürütülmüştür. Veriler anket formu ile toplanmış nicel araştırma yöntemidir. Araştırma verilerini elde etmek üzere demografik sorular, müzikal farkındalık ölçeği ve müzik öğretmenliği mesleğine yönelik tutum ölçeği kullanılmıştır. Araştırma hipotezlerini test etmek üzere müzikal farkındalık ve tutum boyutları arasındaki ilişkileri incelemek amacı ile korelasyon analizi yapılmıştır. Tüm analizler SPSS 24 yazılımında gerçekleştirilmiştir. Elde edilen sonuçlar tınısal-biçimsel ve performansa dayalı farkındalık, müzikal ifade ve seslendirmeye dayalı farkındalık, spiritüel ve sese yönelik farkındalık ve müziğin genel yapısına yönelik farkındalığın müzik öğretmenliği mesleğine yönelik tutumun sevgi ve adanmışlık boyutu ile pozitif ilişkili olduğunu göstermektedir. Diğer yandan spiritüel ve sese yönelik müzikal farkındalık boyutunun müzik öğretmenliği mesleğine yönelik tutum ölçeğinin değer boyutu ile arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişki bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the musical awareness of prospective music teachers and their attitudes toward the teaching profession. The research was conducted with 326 undergraduate students studying in the Music Education Department of the Fine Arts Education Division in the Black Sea Region. The study employed a quantitative research method, with data collected through a survey form. To obtain the research data, demographic questions, the Musical Awareness Scale, and the Attitude Scale toward the Music Teaching Profession were used. Correlation analysis was conducted to examine the relationships between musical awareness and attitude dimensions to test the research hypotheses. All analyses were performed using SPSS 24 software. The findings indicate that tonal-formal and performance-based awareness, musical expression and performance-based awareness, spiritual and sound-oriented awareness, and awareness of the general structure of music are positively associated with the love and dedication dimension of attitudes toward the music teaching profession. On the other hand, no statistically significant relationship was found between the spiritual and sound-oriented musical awareness dimension and the value dimension of the attitude scale toward the music teaching profession.