Hadis kaynaklarında Hz. Ömer'in mektupları
The letters of Hz. Omar'in hadith sources
  1. Tez No: 927798
  2. Yazar: SEVGİ GÜLEROĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SİNAN ERDİM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, hadis kaynaklarında Hz. Ömer'in mektupları incelenmiştir. Tez çalışmamız iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde araştırmanın konusu ve sınırlılıkları, önemi, metodu ve kaynakları ele alınmış; ardından mektupların sened ve metin açısından değerlendirilmesi sırasında karşılaşılan bazı hadis terimleri başlıklar hâlinde kısaca tanıtılmıştır. Bu bölümde ayrıca Hz. Ömer'in hayatına giriş yapılmış; Hz. Ömer'in soyu, nesebi, Müslüman oluşu ve halifelik döneminden bahsedilmiştir. Daha sonra ilmî konumuna yer verilmiş, özellikle tezin içeriği ile bağlantılı olarak Hz. Ömer'in hadisçiliği ve fıkıhçılığı ayrı başlıklar oluşturularak kısa bir çerçevede özetlenmiştir. Fıkıhçılığına özel bir alt başlık ayrılmış ve usûl hakkındaki görüşlerini ortaya koyan meşhur iki mektup ele alınmıştır. İkinci bölümde Hz. Ömer'in mektupları konularına göre tasnif edilerek tahrîci yapılmıştır. Mektuplar içeriklerine göre başlıklandırılmış, her bir rivayet sened ve metin açısından karşılaştırmalı olarak incelenmiş ve sıhhat dereceleri üzerine değerlendirmeler yapılmıştır. Elde edilen veriler neticesinde mektupların kaynaklarına, sıhhat derecelerine, râvilerine, konularına, gönderilen kişilere göre dağılımı tespit edilmiş ve tablolar halinde sunulmuştur. Ayrıca, mektuplar çerçevesinde Hz. Ömer'in hüküm verme üslûbu maddeler hâlinde özetlenmeye çalışılmıştır. Sonuç bölümünde ise araştırma neticesinde elde edilen bulgular ve karşılaşılan durumlar kısaca özetlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the letters of Hz. Omar in the hadith sources have been examined. Our thesis consists of two chapters. In the first chapter, the subject, limitations, significance, methodology, and sources of the research are discussed, followed by a brief introduction to some hadith terminology encountered during the evaluation of the letters in terms of sanad (chain of narration) and matn (text). In this chapter, an introduction to the life of Hz. Omar is also provided, including his lineage, ancestry, conversion to Islam, and period of caliphate. Then, his scholarly position is highlighted, and especially in relation to the content of the thesis, Hz. Omar's contributions to hadith and jurisprudence are summarized in separate sections. A special subsection is dedicated to his jurisprudence, where two famous letters expressing his views on usul (legal methodology) are analyzed. In the second chapter, Hz. Omar's letters are classified and analyzed according to their topics. The letters are titled based on their content, and each narration is compared in terms of sanad and matn. The authenticity of the narrations is evaluated, and based on the obtained data, the distribution of the letters is determined according to their sources, authenticity, narrators, topics, and recipients, and presented in tables. Furthermore, Hz. Omar's style of judgment is summarized in bullet points within the framework of the letters. In the conclusion chapter, the findings and situations encountered during the research are briefly summarized.