Cumhuriyet sonrası dönemde Türk milliyetçiliği yorumları: Erol Güngör ve Hüseyin Nihal Atsız üzerinden bir inceleme
Comments of Turkish nationalism in the post-Republican period: A study through Erol Güngör and Hüseyin Nihal Atsız
  1. Tez No: 927800
  2. Yazar: TURAN KÜÇÜK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERDAR KENAN GÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Türkiye'de Cumhuriyetin kurucu ideolojisi olan Türk milliyetçiliğinin Kemalist yorumu, uzun yıllar boyunca baskın bir düşünce sistemi olarak varlık göstermiştir. Ancak zamanla, bu ideolojiyi belirli noktalarda eleştiren aydınlar da öne çıkmaya başlamıştır. Kemalist ideolojiden ayrışmalar gösteren bu aydınlar, milliyetçilik ideolojisine bağlı kalmakla birlikte, muhafazakâr değerleri ve dine daha olumlu bir tutumu benimsemiş ya da daha radikal, ırk temelli bir milliyetçilik anlayışını savunmuştur. Bu süreçte, Kemalist Türk milliyetçiliğinin karşısında adeta alternatif bir yükseliş sergileyen iki önemli akım dikkat çekmiştir: Muhafazakâr Milliyetçilik ve Irkçı-Turancı Milliyetçilik. Erol Güngör, muhafazakâr milliyetçilik olarak tanımlanabilecek bir geleneğin önemli isimlerinden biri olmuştur. Özellikle kültür değişimi, modernleşme ve Türkiye'de aydınların rolü gibi konulardaki çalışmalarıyla, çözüm odaklı ve gerçekçi fikirler üretmeyi hedeflemiştir. Güngör'ün bu fikirleri, muhafazakâr milliyetçilik anlayışına önemli katkılar sağlamış ve kısır ideolojik tartışmalardan uzak, daha kapsamlı bir düşünce sistemi oluşturmasına imkân tanımıştır. Öte yandan, Hüseyin Nihal Atsız, ırkçı-Turancı milliyetçiliğin önde gelen temsilcisi olarak, Kemalist milliyetçiliği özellikle ırk temelli bir bakış açısıyla eleştirmiştir. Kemalist rejimin milliyetçilik anlayışı ile ırkçı-Turancı milliyetçilik arasında 1920'li yılların sonlarından itibaren başlayan gerilimler, Nihal Atsız gibi isimlerin fikirleri etrafında şekillenmiştir. Atsız'ın radikal yaklaşımları, bu akımı Kemalist milliyetçilikten net bir şekilde ayrıştırmış ve iki ideoloji arasındaki farkları belirginleştirmiştir. Bu tezde, hem Erol Güngör'ün hayatı ve kavramsal yaklaşımları incelenerek muhafazakâr milliyetçiliğe olan katkıları açıklanmış, hem de Nihal Atsız'ın fikirleri ekseninde ırkçı-Turancı milliyetçiliğin temel unsurları ve Kemalist milliyetçilikle olan farklılıkları ele alınmıştır. Ayrıca, Kemalist milliyetçiliğin oluşum süreci, temel unsurları ve geçirdiği dönüşümler detaylı bir şekilde analiz edilmiştir. Böylece, Türkiye'deki milliyetçilik anlayışlarının tarihsel ve ideolojik çeşitliliği ortaya koyulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The Kemalist interpretation of Turkish nationalism, the founding ideology of the Republic in Turkey, has existed as a dominant system of thought for many years. However, over time, intellectuals who criticized this ideology at certain points came to the fore. These intellectuals, who differed from the Kemalist ideology, adhered to the ideology of nationalism but adopted conservative values and a more positive attitude towards religion or advocated a more radical, race-based understanding of nationalism. In this process, two critical currents emerged as an alternative to Kemalist Turkish nationalism: Conservative Nationalism and Racist-Turanist Nationalism. Erol Güngör has been one of the essential figures of a tradition that can be defined as conservative nationalism. He aimed to produce solution-oriented and realistic ideas, especially with his studies on issues such as cultural change, modernization, and the role of intellectuals in Turkey. Güngör's ideas made important contributions to the understanding of conservative nationalism and enabled him to create a more comprehensive system of thought away from vicious ideological debates. On the other hand, Hüseyin Nihal Atsız, as the leading representative of racist-Turanist nationalism, criticized Kemalist nationalism, especially from a race-based perspective. The tensions between the Kemalist regime's understanding of nationalism and racist-Turanist nationalism that began in the late 1920s were shaped around the ideas of figures such as Nihal Atsız. Atsız's radical approaches clearly differentiated this movement from Kemalist nationalism and crystallized the differences between the two ideologies. In this thesis, both Erol Güngör's life and conceptual approaches are examined and his contributions to conservative nationalism are explained, and the basic elements of racist-Turanist nationalism and its differences with Kemalist nationalism are discussed in the axis of Nihal Atsız's ideas. In addition, the formation process of Kemalist nationalism, its essential elements, and its transformations are analyzed in detail. Thus, the historical and ideological diversity of nationalism in Turkey has been tried to be revealed.