Turistik yatırımlar açısından Konya yöresinin turizm potansiyelinin değerlendirilmesi
Tourism potential of Konya region in terms of the touristic investments
  1. Tez No: 92780
  2. Yazar: METE SEZGİN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. M. YAŞAR ŞİMŞEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
Bu tezin amacı, turistik yatırımlar açısından Konya yöresinin turizm potansiyelinin değerlendirilmesidir. Türkiye'de İç Anadolu bölgesinin merkezinde yer alan Konya yöresi, taşıdığı tarihsel ve kültürel değerin yanı sıra alternatif turizm türleri ile belli bir potansiyele sahiptir. Bu potansiyelin değerlendirilmesinde ise yapılacak turistik yatırımlar önem taşımaktadır. Tez, beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, turizm arzı, talebi ve yatırımı kavramlarına kısaca deyinilmiş, turistik talep tahmin metotları sıralanmıştır. İkinci bölümde; Konya yöresinin genel yapısı ve özellikleri kapsamında Konya'nın tarihçesi, coğrafi konumu, tarım, eğitim, sanayi vb. belli başlı sektörlerin çeşitli göstergelerinden kısaca bahsedilmiştir. Üçüncü bölümde; Konya yöresi konaklama işletmeleri, seyahat acentaları, müzeleri, turistik restoranları irdelenmiştir. Dördüncü bölümde, Konya yöresinin turistik kaynakları olan tarihi eserleri, doğal güzellikleri, mahalli özellikleri ve alternatif turizm türleri değerlendirilmiştir. Gelecek yıllar için, Konya yöresi turist sayısı tahminlemesi yapılmıştır. Beşinci bölümde, Konya yöresinde turistik yatırım hedefleri, stratejileri değerlendirilip, yatırım önerileri sunulmuştur. Bu bölümde, yöreye gelen yerli ve yabancı turistlere uygulanan anketle yöreden beklentiler ve turistik tercihler ortaya çıkarılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to evaluate of tourism potential of Konya region in terms of the touristic investments. Konya region which takes place in the centre of Central Anatolia in Turkey has a potential alternative tourism varieties with historical and cultural valves. In the usage of this potential the future touristic investments will be important. The thesis consists of five parts. In the first part consepts of tourism supply, demand and investments were mentioned briefly and touristic demand predicting methods were given. In the second part Konya's history with the general varieties, its geographical place, agriculture, education, industry, etc. was briefly mentioned with the main sectors indicators. In the third part accomodation managements, travel agencies, museums and touristic restaurants of Konya region have been researched. İn the fourth part historical work of arts, natural beauties, regional characteristics which are touristic sources of Konya region and alternative tourism varieties have been evaluated. The number of tourists for next years in Konya has been predicted. In the fifth part touristic investment targets and startegies of Konya region have been evaluated and investment suggestions have been presented. In this part the touristic preferences and the expectations from the region have been tried to reveal by means of public survey which has been applied to the foreign and native tourists.