Dış ticarette bir kurumsallaşma modeli olarak genel ticaret şirketlerinin Türkiye uygulaması: Dış ticaret sermaye şirketleri
  1. Tez No: 92779
  2. Yazar: MELİH FINDIKOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NEVZAT AYPEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ticaret Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Dış Ticaret Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
82 ÖZET Japonya'da ekonomik gelişimin doğal bir ürünü olarak ortaya çıkmış olan ve dışa açık ekonomik büyüme felsefesinin bir ürünü olan“Genel Ticaret Şirketi”modeli; Güney Kore, Tayvan ve Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerde, ihracatı artırma yoluyla ekonomik kalkınmayı sağlamak amacıyla kurulmuşlardır. Türkiye'de Genel Ticaret Şirketi modeli, 24 Ocak 1980 tarihli ekonomik kararların yürürlüğe konması ile uygulanmaya başlamıştır. 24 Ocak Kararları ile içe ithal ikameci ekonomik politika terk edilerek dışa açık büyüme stratejisini benimseyen ülkemizde ihracatın artırılmasına yönelik bir dizi önlem yürürlüğe sokulmuştur. İhracatın artırılmasını teşvik etme yönünde alınan kararlardan bir tanesi de Dış Ticaret Sermaye Şirketleri'nin (DTSŞ) kurulmasının teşvik edilmesidir. DTSŞ Türkiye'nin 1980-1990 yılları arasındaki dönemde gerçekleştirdiği ihracat hamlesinde önemli bir rol oynamıştır. Ancak, 1990'lı yıllarda birlikte özellikle parasal teşviklerdeki azalmaya paralel olarak etkinliklerini kaybetmeye başlamışlardır.
Özet (Çeviri)
83 SUMMARY General trading company (GTC) is a generic term which is used to describe large Japanese trading companies. GTC model is the result of Japanese style export-oriented economic development strategy. The newly industrializing countries (South Korea, Taiwan) adopted this model to their export-led industrialization policies. Turkey replaced its inward-oriented import substitution economic model with export-oriented development strategy in January 1980. The government started to implement export incentive program to exporters, such as export financing with special interest rates, tax exception. In 1980, the government also issued a decree about establishment of export trading companies (ETCs). Turkish ETCs has an important role in country's ambitigous export drive during 1980-1990 period. However, as aresult of changes in government export policies, especially termination of direct monetary incentives have caused significant losses of ETCs share in Turkish exports. mûmamsrm