Çok katmanlı kırsal yerleşim: Binbirkilise/Madenşehri örneği
Multi-layered rural settlement: Binbirkilise/Madenşehri example
- Tez No: 927813
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM DEMİRKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Arkeolojik alanlar üzerinde oluşan kırsal yerleşimler, bölgedeki katmanlar arası ilişkiler ile şekillenmiştir. Bu katmanlar ve ilişkiler kırsal yerleşimlere özgün bir kimlik kazandırmaktadır. Ancak bu tür yerleşimlerdeki arkeolojik alana yönelik koruma uygulamaları kırsal yaşamın sürekliliğine de engel olmaktadır. Kırsal yaşamın sekteye uğraması, kırsal yerleşimlerin yerel kullanıcıları tarafından terk edilmesine neden olmaktadır. Bu da hem arkeolojik alanda hem de kırsal yerleşimde somut ve somut olmayan mirasların kaybıyla sonuçlanmaktadır. Arkeolojik alanlar ile kırsal yerleşimler bütünleşmeyi gerektirmektedir. Bütünleşme alana özel koruma politikaları ve yönetimi ile gerçekleştirilebilir. Doğru koruma politikaları geliştirilebilmesi için de alandaki ilişkilerin anlaşılması, özgün yerleşime ait kırsal mimari dokunun ve durumunun tespit edilmesi gerekmektedir. Arkeolojik alanlarla birlikte bulunan kırsal yerleşimler bu çalışmanın ana konusunu oluşturmaktadır. Kırsal yerleşimlerdeki geleneksel mimari halk ürünüdür ve yöreye özgüdür. Özgün geleneksel kırsal mimari, korunarak nesilden nesile aktarılması gereken kültürel miras kapsamında değerlendirilmektedir. Bu bağlamda çok katmanlı yerleşim olan Binbirkilise/Madenşehri çok katmanlı yerleşimi, arkeolojik alan ile bütünleşen kırsal yerleşimler bağlamında önemli bir örnek teşkil etmektedir. Bu çalışma kaynak ve saha araştırmaları sonucunda elde edilen bulgularla tespit çalışması niteliğinde gerçekleştirilmiştir. Araştırma alanı çok katmanlı kırsal yerleşim özelinde geleneksel kırsal mimarinin malzemesi, yapım tekniği, plan tipi açısından zengin veriler sunmaktadır. Bu çalışma ile, Madenşehri köyünün geleneksel kırsal mimarisinin yaygın görülen tek katlı, avlulu konut özellikleri açıklanmıştır. Köyün genelinde yapılan analiz çalışmaları ile geleneksel mimari dokunun dönem, yapım tekniği, kat adedi, işlev, kullanım, sağlamlık, özgünlük durumları incelenmiştir. Elde edilen bulgular ile Binbirkilise/Madenşehri çok katmanlı yerleşiminde alınan bölgesel kararların kırsal yerleşim üzerine etkileri irdelenmiştir. Çok katmanlı kırsal yerleşim bağlamında koruma sorunlarına değinerek öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The relations between layers in the region shaped rural settlements. These layers and relationships give rural settlements a unique identity. However, conservation practices for archaeological sites in such settlements also prevent the continuity of rural life. The disruption of rural life causes local users abandon rural settlements. This results in the loss of tangible and intangible heritage both in the archaeological sites and rural settlements. Archaeological sites and rural settlements require integration. Integration can be achieved through site-specific conservation policies and management. To develop correct conservation policies, it is necessary to understand the relations in the area and to determine the rural architectural texture and condition of the original settlement. Rural settlements with archaeological sites constitute the main subject of this study. Traditional architecture in rural settlements is a folk product and incomparable to the region. Original traditional rural architecture is considered within the scope of cultural heritage that should be protected and transferred from generation to generation. In this context, the multi-layered settlement of Binbirkilise/Madenşehri serves as significant example of rural settlements integrated with the archaeological site. This study was conducted using exploratory research findings obtained from both literature and field research. The research area provides rich data regarding the materials, construction techniques and plan types characteristics of traditional rural architecture, specifically for multi-layered rural settlements. In this study, the common single-storey, courtyard housing features of the traditional rural architecture of Madenşehri village are explained. With the analysis studies carried out throughout the village, the period, construction technique, number of floors, function, usage, durability and originality of the traditional architectural texture were are examined. The findings obtained examined the effects of regional decisions taken in the Binbirkilise/Madenşehri multi-layered settlement on rural settlement. The study concludes by addressing conservation issues within the context of multi-layered rural settlemetns and offering recommendations for preservation.