Karabağ savaş gazileri ve Karabağ'dan göç etmek durumunda kalmış mültecilerde çocukluk çağı travmaları, travma sonrası stres bozukluğu ve depresyon düzeylerinin araştırılması
Investigation of childhood traumas, post traumatic stress disorder and depression levels in Karabakh war veterans and refugees who had to migrate from Karabakh
  1. Tez No: 927816
  2. Yazar: NASRIN SHARIFLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KAYIHAN OĞUZ KARAMUSTAFALIOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Adli Tıp ve Adli Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu çalışma, Karabağ Savaşı gazileri ve Karabağ'dan göç etmek zorunda kalan mültecilerde çocukluk çağı travmalarının travma sonrası stres bozukluğu (TSSB) ve depresyon düzeyleri üzerindeki etkilerini anlamayı hedeflemektedir. Bu ışıkta araştırma, savaş ve zorunlu göçün bireylerin ruh sağlığı üzerindeki etkilerini incelemeyi ve bu süreçlerin çocukluk dönemindeki olumsuz deneyimlerle nasıl ilişkili olduğunu ortaya koymayı amaçlamaktadır. Karabağ Savaşı, uzun vadede insanlar üzerinde etkiler bırakmıştır. Savaşların ve zorunlu göçlerin, travma sonrası stres bozukluğu (TSSB) ve depresyon riskini artırdığını ortaya koyulmuştur. Bu çalışma özellikle savaşla ilgili travma ve yerinden edilmenin kesiştiği noktada Karabağ Savaşı gazilerine ve mültecilerine odaklanmaktadır. Bu popülasyonların seçimi, savaş zorluklarının çocukluk çağı travmalarıyla birleştiğinde ruh sağlığı sonuçlarını nasıl şekillendirdiğini anlama ihtiyacına dayanmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to understand the effects of childhood traumas on posttraumatic stress disorder (PTSD) and depression levels in Karabakh War veterans and refugees who had to migrate from Karabakh. In this light, the study aims to examine the effects of war and forced migration on individuals' mental health and to reveal how these processes are related to negative experiences in childhood. The Karabakh War has had a long-term impact on people. Wars and displacement have been shown to increase the risk of post-traumatic stress disorder (PTSD) and depression. This study focuses specifically on Karabakh War veterans and refugees at the intersection of war-related trauma and displacement. The selection of these populations was based on the need to understand how war hardships, combined with childhood trauma, shape mental health outcomes.