Savaş ve çatışma haberciliği bağlamında ikinci Karabağ savaşının medyada temsili
Media representation of the II Karabakh problem in the context of war an conflict journalism
- Tez No: 740728
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYSEL ÇETİNKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Uluslararası İlişkiler, Journalism, International Relations
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gazetecilik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışmada Azerbaycan ve Ermenistan arasında yaşanan ve 44 gün süren II. Dağlık Karabağ Savaşı'nın basına yansımaları incelenmiştir. Bu kapsamda Savaşın yaşandığı tarihlerde Türkiye'de en fazla tirajı olan Sabah Gazetesi, Amerika Birleşik Devletleri'nde (ABD) Wall Street Journal ve Rusya'da yayın yapan Kommersant gazetesi incelenerek, içerik analizi yapılmıştır. Gazetelerin arşivlerine internet ortamında erişim sağlanmıştır. Belirlenen temalara göre gazetelerde yer alan haberler kodlanmıştır. Elde edilen veriler bilgisayar ortamında SPSS 22.0 istatistik programı aracılığıyla yüzde ve frekans analizlerine tabi tutulmuştur. Araştırma sonucunda II. Dağlık Karabağ Savaşı'na Türk ve Rus basınının oldukça önem verdiği gözlenirken, ABD basınının ise daha az ilgi gösterdiği belirlenmiştir. Sabah Gazetesi bu süreçte toplam 4.188 haber yapmış ve bu haberlerin 285'inin (%6.8) II. Dağlık Karabağ Savaşı ile ilgili olduğu, Rus Kommersant Gazetesi'nin toplam 2.078 haber yaptığı ve haberlerin 475'inin (%22.9), II. Dağlık Karabağ Savaşı ile ilgili olduğu saptanmıştır. ABD Wall Street Journal'de ise 1.194 toplam haber içerisinde Dağlık Karabağ Savaşı'na ilişkin 14 (%1.2) haberin yer aldığı belirlenmiştir. Sabah Gazetesi'nde II. Dağlık Karabağ Savaşı'na ilişkin haberlerin %45,3'ünün başlığı bilgi verici, %32,3'ü açıklayıcı, %13,7'si destekleyici ve %8,8'i suçlayıcı kınayıcı söylemde verilirken, Kommersant Gazetesi'ndeki haberlerin başlığının %91,8'i bilgi verici, %5,9'u açıklayıcı, %1,5'i destekleyici ve %0,8'i suçlayıcı kınayıcı söylemde olup, Wall Street Journal'da yer alan haberlerin başlığının %100'ünün söylemi bilgi verici nitelikte olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the war between Azerbaijan and Armenia, which lasted for 44 days, was Deconstructed. The reflections of the Nagorno-Karabakh War on the press have been studied. In this context, the Sabah Newspaper, which had the largest circulation in Turkey at the time of the war, the Wall Street Journal in the United States (USA) and the Kommersant newspaper published in Russia were examined and content analysis was carried out. Access to the archives of newspapers has been provided on the Internet. The articles in the newspapers are coded according to the determined themes. The obtained data were subjected to percentage and frequency analyses in a computer environment through the SPSS 22.0 statistical program. As a result of the research, II. It was noted that the Turkish and Russian press paid great attention to the Nagorno-Karabakh War, while the US press showed less attention to it. Sabah Newspaper has made a total of 4,188 news in this process, and 285 of these news (6.8%) were made in World War II. According to him, it is related to the Nagorno-Karabakh War, the Russian Newspaper Kommersant made a total of 2,078 news, and 475 (22.9%) of the news were published during World War II. It has been established that it is related to the Nagorno-Karabakh War. In the US Wall Street Journal, it was determined that 14 (1.2%) of the 1,194 total news related to the Nagorno-Karabakh War were included in the news. In the Sabah Gazette, II. The Nagorno-Karabakh War of the news concerning %45,3% title informative, %and 32.3% of the descriptive, 13.7% supportive and %8,8% incriminating kinayici of discourse, while the title of the news in the newspaper Kommersant 91,8% and informative, and 5.9% explenatory, %1.5% supportive %to 0.8% of incriminating condemnatory discourse in the title of the Wall Street Journal reports that 100% of informative nature and it was observed that the discourse.