Çekişmeli boşanma davalarında velayetin doğru yönetilememesi: Covid-19 pandemi sürecinde ebeveyne yabancılaşma
Mismanagement of custody in contested divorce cases: parental alienation during the Covid-19 pandemic
- Tez No: 927821
- Danışmanlar: PROF. DR. NEYLAN ZİYALAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Adli Tıp, Psikoloji, Forensic Medicine, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Adli Tıp ve Adli Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 336
Özet
Günümüzde artan boşanma oranlarıyla birlikte velayet ve kişisel ilişki kurulması gibi durumlarda da ciddi sorunlar yaşanmaktadır. Ebeveyne Yabancılaşma (EY) olarak adlandırılan durumda çocuk birlikte yaşamakta olduğu ebeveynin etkisi ile diğer ebeveyne karşı haksız biçimde yürüttüğü devamlı ve ısrarlı kötüleme sonucunda ebeveyn olarak reddetme davranışı sergilemektedir. Hukuk sistemimizde ise halen yabancılaşan ebeveynin neler yapabileceği veya yabancılaştıran ebeveyne karşı ne tür yaptırımlar uygulanacağı belirtilmemiştir. Bu tez çalışmasının amacı da çekişmeli boşanma davalarında sıklıkla rastlanan EY ve Ebeveyne Yabancılaşma Sendromunun (EYS) görünür hale gelerek alanda çalışan uzmanlara ve bu sorunu yaşayan ebeveynlere bilinç kazandırılmasıdır. Ayrıca var olan bu soruna geçtiğimiz yıllarda yaşanan pandemi sürecinin de ne tür etkileri olduğu anlaşılmaya çalışılmış, olası olumlu ve olumsuz yönleri ortaya konmaya çalışılmıştır. Çalışma İstanbul ili adli yargı çevresinde gerçekleştirilmiştir. T.C. Büyükçekmece Adliyesi, T.C. Bakırköy Adliyesi, T.C. Çağlayan Adliyesi ve T.C. Anadolu Adliyesi'nde çalışan 10 aile mahkemesi hâkimi, 10 ADM uzmanı, 20 avukat ve davası görülmekte olan 20 ebeveynle gönüllü olarak derinlemesine mülakat çalışması yapılmıştır. Onam formu imzalatıldıktan sonra katılımcılara yönlendirilecek sorular bireysel görüşme yöntemi ile sorulmuş, elde edilen bulgular nitel analiz yöntemlerinden içerik analizi yöntemi ile değerlendirilmiştir. Çalışmada velayet hususunda en fazla çocuğun yaşına dikkat edildiği anlaşılmakla birlikte bunu çocuğun eğitimi, alışkın olduğu düzenini devamının sağlanması takip etmiştir. Alanda çalışan profesyonellerin çoğunluğunun EY hakkında bilgileri varken ebeveynlerin bu durumun pek farkında olmadıkları anlaşılmıştır. Yaşanılan bu sorunlar nedeniyle yabancılaşan ebeveynlerin sitem tarafından kendilerine bir çözüm getirilmesini beklerken profesyonellerin de kendilerine daha geniş yetkiler verilerek multidisipliner çalışma alanlarına olanak sağlanmasını bekledikleri anlaşılmıştır. Son olarak Covid-19'un sonucunda meydana gelen yasaklar ve kısıtlamaların yabancılaştıran ebeveyne pekiştirici etki sunduğu anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, with the increasing divorce rates, serious problems are experienced in cases such as custody and establishing a personal relationship. In the situation called Alienation to Parent (PA), the child exhibits rejection behavior as a parent because of unjustified and persistent denigration against the other parent under the influence of the parent with whom the child lives. In our legal system, it is still not specified what the alienating parent can do or what kind of sanctions will be applied against the alienating parent. The aim of this thesis is to make the PA and Parental Alienation Syndrome (PAS), which are frequently encountered in contested divorce cases, visible and to raise awareness of the experts working in the field and the parents experiencing this problem. In addition, it was tried to understand what kind of effects the pandemic process experienced in recent years had on this problem, and possible positive and negative aspects were tried to be revealed. The study was conducted in the judicial jurisdiction of Istanbul. In-depth interviews were conducted voluntarily with 10 family court judges, 10 ADM specialists, 20 lawyers and 20 parents whose cases were pending in Büyükçekmece Courthouse, Bakırköy Courthouse, Çağlayan Courthouse and Anadolu Courthouse. After the consent form was signed, the questions to be directed to the participants were asked by individual interview method, and the findings obtained were evaluated by content analysis method, one of the qualitative analysis methods. In the study, it was understood that most attention was paid to the age of the child in terms of custody, followed by the education of the child and ensuring the continuity of the familiar order. While the majority of professionals working in the field have knowledge about PA, it is understood that parents are not aware of this situation. It was understood that parents, who are alienated due to these problems, expect a solution to be brought to them by the system, while professionals expect that they will be given wider powers and multidisciplinary working areas will be enabled. Finally, it was understood that the prohibitions and restrictions that occurred as a result of Covid-19 had a reinforcing effect on the alienating parent