Kamu hizmetlerinde bilişim teknolojilerinin kurum performansına etkisi: Adana ili valiliğine bağlı kamu kurumlarında uygulama örneği
- Tez No: 927825
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DİLEK ARZU AKOLAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Son yıllarda bilişim teknolojilerinde yaşanan hızlı gelişmeler, kamu hizmetlerine yönelik beklentilerin de düzeyini etkilemektedir. Teknolojiye yapılan yatırımların, iş yapma biçimlerinin ve hizmet sunma anlayışlarının zamanın gereklerine uygun şekilde düzenlenmesi içinde bulunduğumuz çağın ön önemli gereksinimi haline gelmiştir. Kurumların kullandığı otomasyon programlarının E-Devlet üzerinden zaman ve mekândan bağımsız olarak ulaşılabilir duruma getirilmesi zorunluluğu hem bireysel hem de kurumsal açıdan bilişim teknolojilerine bağımlılığı giderek artırmaktadır. Bu çalışma giderek daha bağımlı hale gelinen Bilişim Teknolojilerinin kamu hizmeti veren Kurum ve Kuruluşların işleyişini ve performansını ne ölçüde etkilediği sorusuna cevap aramak amacıyla hazırlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda öncelikli olarak bilişim teknolojisi, E-Devlet uygulamaları ve performans kavramlarına ilişkin olarak literatür taraması yapılarak tezin kavramsal çerçevesi oluşturulmuştur. Konu hakkında yapılan önceki araştırmalarda genellikle bilişim teknolojileri kullanımının işletme performansını olumlu etkilediği sonucuna ulaşıldığı, ancak bu çalışmaların büyük bir kısmının özel sektör işletmelerine yönelik yapıldığı, kamu kurumları hakkında yapılmış çalışmaların ise yeterli düzeyde olmadığı görülmektedir. Bu eksikliğe katkı sunmak amacı ile Kamu da bilişim teknolojilerine yapılan yatırımların performansı etkileme düzeyi yapılan anket çalışması ölçülmüştür. Sonuç olarak Kamu kurumlarında kullanılan teknolojinin hızlı hizmette bulunmayı sağlaması, istenilen işi zamanında yapmayı sağlaması, vatandaşa yönelik kişiye özel hizmet sunumunu kolaylaştırması, iş yükünü azaltması, hata yapmayı önlemesi ve uyumlu çalışmayı sağlaması yönündeki katkıları olduğu, bunun da performansı olumlu yönde etkilediği sonucuna ulaşılmıştır. Ancak pozitif yönde olan bu katkının özel sektörde yapılmış çalışmaların sonucuna göre daha düşük düzeyde kaldığı görülmüştür. Bu durumun nedenin ise Kamu Kurumlarının işleyişinden kaynaklı farklılıklar olabileceği yönünde yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The rapid developments in information technologies in recent years have also affected the level of expectations for public services. The adaptation of the investments in technology,in terms of reorganizing business practices and service delivery approaches to the requirements of the era has become a crucial necessity of our time. The necessity of the automation programs used by institutions accessible via e-government, regardless of time and location, is gradually increasing dependence on information technologies, both individually and institutionally. This study was prepared to explore the extent to which increasingly addicted to Information Technologies affect the operation and performance of public service Institutions and Organizations. For this purpose, primarily, the conceptual framework of the thesis was created by conducting a literature review on the concepts of Information Technology, E-Government Applications, and Performance. Previous studies on the subject have generally concluded that the use of Information Technologies has a positive impact on business performance. However, it is observed that the majority of these studies have been conducted on private sector enterprises, and there are not enough studies on public institutions. To contribute to this deficiency, the level of impact of investments made in Information Technologies on performance in the Public sector was measured by a survey study. As a result, it has been concluded that the technology used in public institutions has contributions in enabling fast service, ensuring timely completion of the desired work, facilitating personalized service delivery to citizens, reducing workload, preventing errors, and ensuring harmonious operation, which in turn positively affects performance. However, it has been observed that this positive contribution remains at a lower level compared to the results of studies conducted in the private sector. It has been interpreted that the reason of this situation is as possibly stemming from the differences in the functioning of Public Institutions.