Hüseyin Atay'ın Kur'an'a yaklaşımı
Hüseyin Atay's approach to the Qur'an
  1. Tez No: 927826
  2. Yazar: AYŞEGÜL BİLGİÇ AK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu tez özeti Hüseyin Atay'ın hayatını, akademik çalışmalarını, yayınlarını ve Kur'an'a yönelik yaklaşımlarını ele almaktadır. Atay, geleneksel tefsir anlayışlarını eleştiren ve Kur'an'ı çağdaş meseleler için evrensel bir rehber olarak savunan bir perspektif geliştirmiştir. Modernist, tarihselci ve sosyolojik yaklaşımları birleştirerek, Kur'an'ın mesajını günümüz sorunlarına ışık tutacak şekilde yorumlamayı amaçlamıştır. Çalışmada, Atay'ın hayatı ve akademik kariyeri hakkında bilgi verilmekte ve din, hadis, sünnet, vahiy, nesih ve esbab-ı nüzul gibi temel kavramlara getirdiği yorumlar analiz edilmektedir. Ayrıca, çağdaş tefsir problemleri kapsamında kadın, yönetim, zekât, faiz ve kısas gibi konular üzerindeki görüşleri ele alınmaktadır. Bu çalışma, Atay'ın Kur'an'ın tarihsel olaylarla sınırlı olmadığını, evrensel ilkelere dayalı bir rehber olduğunu vurgulayan bakış açısını ortaya koymaktadır. Aynı zamanda Atay'ın, İslami ilimlerde ufuk açan bir yaklaşımla Kur'an'ı anlama ve yorumlama sürecine katkılarını incelemektedir.
Özet (Çeviri)
This study examines Hüseyin Atay's life, academic works, publications, and his approaches to the Qur'an. As a significant figure in modern Islamic thought, Hüseyin Atay developed a perspective that critiques traditional exegesis and advocates for the Qur'an as a universal guide for contemporary issues. By integrating modernist, historicist, and sociological approaches, Atay aimed to interpret the message of the Qur'an in a way that addresses current problems.This study provides information about Atay's life and scholarly career and analyzes his interpretations of fundamental concepts such as religion, hadith, sunnah, revelation, abrogation, and asbab al-nuzul. We also examine his views on contemporary exegesis issues, which include topics like women, governance, zakat, interest (riba), and retribution (qisas). The study highlights Atay's perspective that the Qur'an is not limited to historical events but serves as a guide based on universal principles. Furthermore, it explores Atay's contributions to the understanding and interpretation of the Qur'an, emphasizing his role in broadening the horizons of Islamic sciences.