Sağlık işletmelerinde entelektüel sermayenin finansal performansa etkisi: BİST'te bir uygulama
The effect of intellectual capital on financial performance in health enterprises: An application in BIST
  1. Tez No: 927832
  2. Yazar: ŞEBNEM SİLGECİLER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHAMMED AZEM İBRAHİM SARIAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sağlık Kurumları İşletmeciliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
İşletmelerdeki maddi olmayan unsurların bütünü olarak adlandırılan ve işletmeye rekabet avantajı sağlayan entelektüel sermaye kavramı, giderek daha fazla önem kazanmaktadır. Sağlık sektöründe bu kavram yeterince benimsenmemiştir. Sağlık işletmelerindeki entelektüel sermayeye yönelik ise literatürde, yeteri kadar çalışma yer almamaktadır. Bu çalışmanın amacı; beş sağlık işletmesinin, 2019, 2020, 2021, 2022 ve 2023 yıllarına ilişkin entelektüel sermaye değerlerini, EVA, Tobin Q Değeri ve PD-DD yöntemleri ile hesaplayarak bu değerlerin, finansal performans göstergelerine (ROA ve ROE) etkilerini regresyon analizi aracılığı ile incelemek ve değerlendirmektir. Regresyon analizi yapabilmek için SPSS programından faydalanılmıştır. Bu çalışma sonucunda, EİS Eczacıbaşı A.Ş.'nin, entelektüel sermaye üretme konusunda başarısız bir işletme olduğu, MLP Sağlık Hizmetlerinin ise beş işletme arasından maddi olmayan varlıklarını kullanabilen, en başarılı işletme olduğu görülmüştür. Elde edilen bulgular sonucunda, oluşturulan Model 1 ve Model 2'nin anlamlı olduğu yani entelektüel sermayenin, finansal göstergeler (ROE, ROA) ile arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunduğu tespit edilmiştir. Bu çalışma ile entelektüel sermaye kavramının, özellikle sağlık işletmeleri açısından büyük bir önem arz ettiği, ölçülmesinin ve takip edilmesinin gerekli fakat bazı zorluklarının olduğu, entelektüel sermayesini yönetebilen işletmelerin diğer işletmelere göre piyasa değerini ve rekabet etme gücünü arttırdığı sonuçlarına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The concept of intellectual capital, which is called the totality of intangible elements in businesses and provides competitive advantage to the business, is gaining more and more importance. This concept has not been sufficiently adopted in the health sector. There are not enough studies in the literature on intellectual capital in healthcare organizations. The purpose of this study is to calculate the intellectual capital values of five healthcare enterprises for the years 2019, 2020, 2021, 2022 and 2023 using EVA, Tobin's Q Value and PD-DD methods and to examine and evaluate the effects of these values on financial performance indicators (ROA and ROE) through regression analysis. SPSS program was used for regression analysis. As a result of this study, EİS Eczacıbaşı A.Ş. was found to be an unsuccessful enterprise in terms of generating intellectual capital, while MLP Sağlık Hizmetleri was the most successful enterprise among the five enterprises that were able to utilize their intangible assets. As a result of the findings, it was determined that Model 1 and Model 2 are significant, that is, there is a statistically significant relationship between intellectual capital and financial indicators (ROE, ROA). With this study, it has been concluded that the concept of intellectual capital is of great importance, especially for healthcare enterprises, that it is necessary to measure and monitor it, but that it has some difficulties, and that enterprises that can manage their intellectual capital increase their market value and competitiveness compared to other enterprises.