Entelektüel sermayenin firma yenilikçiliği ve firma performansına etkisi: Sağlık işletmelerine yönelik bir uygulama
The effect of intellectual capital on firm innovativeness and firm performance: A study in healthcare
  1. Tez No: 365745
  2. Yazar: ESRA ÇİĞDEM CEZLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİT KESKİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 185
Özet
Entelektüel sermaye, işletmenin stratejik dinamiği olan bilgi yönetimi başlığı altında incelenen ve günümüzde hem akademik hem de iş hayatında ilgi gören bir alandır. Entelektüel sermaye kavramı insan sermayesi organizasyonel sermaye ve ilişki sermayesi olmak üzere üç boyuttan meydana gelmektedir. Bu çalışma, sağlık kuruluşlarında entelektüel sermayenin firma yenilikçiliği ve firma performansına etkisini inceleyen bir kavramsal model öne sürmektedir. Bu model, kamu ve özel hastanelerin insan sermayesi, organizasyonel sermaye ve ilişki sermayesi kriterlerinin belirlenmesi, bu bileşenlerinin firma yenilikçiliği ve firma performansına etkisi esasına dayanmaktadır. İstanbul'da faaliyette bulunan sağlık kurumları üzerine yapılan araştırma sonucunda; sağlık işletmelerinde insan sermayesi ve ilişki sermayesinin firma yenilikçiliği üzerinde pozitif yönde bir etkiye sahip olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Organizasyonel sermayenin ve firma yenilikçiliğinin firma performansını pozitif yönde etkilediği belirlenmiştir. Bu sonuçlar entelektüel sermayenin firma yenilikçiliği ve firma performansı ile ilişkisini ve firma yenilikçiliğinin firma performansı üzerindeki önemini ve etkisini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
Intellectual capital is a topic studied under information management, which is the strategic dynamic of business and management; and it is a currently popular topic both for academy and business life. The concept of intellectual capital has three primary components which are human capital, structural capital and relational capital. This work proposes a conceptual model that examines the effects of intellectual capital on firm innovativeness and firm performance in health institutions. This model is based on determining the criteria of human capital, structural capital and relational capital for public and private hospitals, and the effects of these components on firm innovativeness and firm performance. As a result of the research on the health institutions that are currently active in Istanbul, it is concluded that human capital and relational capital have a positive effect on firm innovativeness in health institutions. This research also shows that firm performance is positively affected by structural capital and firm innovativeness. These results emphasize intellectual capital's relations with firm innovativeness and firm performance; and the effect and importance of firm innovativeness on firm performance.