Diskalkuli riskli öğrencilerin matematik öğrenme güçlüklerine yaratıcı drama temelli öğretimsel müdahale programı: Uzunluk ölçme tahmin becerileri ve matematik kaygıları
Creative drama-based instructional intervention programme for mathematics learning difficulties of students at risk of dyscalculia: Length measurement estimation skills and mathematics anxiety
- Tez No: 927839
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BELMA TÜRKER BİBER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu araştırmanın amacı, yaratıcı drama temelli müdahale yönteminin diskalkuli riskli öğrencilerin uzunluk ölçme tahmin becerileri ve matematik kaygılarına etkisini araştırmaktır. Araştırmanın katılımcıları, Aksaray il merkezinde bulunan büyük ölçekli bir devlet okulunda öğrenim gören tüm 4. sınıf öğrencilerinden diskalkuli riskli olarak tanılanan öğrencilerden belirlenmiştir. Okuldaki 324 öğrenci arasından öğretmenlerin bilgi ve gözlemleri sonucunda belirlenen 42 öğrenciye tanılama süreci uygulanmıştır. Diskalkuli riskli öğrencilerin tanılanma sürecinde kullanılan öğretmen görüşleri, öğrenci bilgi formu, kontrol listesi ve başarı testi neticesinde 3 öğrenci (2 kız, 1 erkek) belirlenmiştir. 12 ders saatinden oluşan yaratıcı drama ders planları ile müdahale yöntemi hazırlanmış ve 3 haftalık sürede uygulanmıştır. Araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden ön test- son test tek gruplu yarı deneysel desen yöntemi kullanılmıştır. Veriler müdahale sürecinin başında ve sonunda, matematik kaygı ölçeği ve uzunluk ölçme tahmin becerisi ölçeğinin uygulanması ile toplanmış, araştırmanın problemleri dikkate alınarak betimsel istatistik yöntemiyle analiz edilmiştir. Araştırmadan elde edilen bulgular, katılımcıların yaratıcı drama müdahale yöntemi sayesinde uzunluk ölçme tahmin becerilerinin geliştiğine ve öğrencilerin kullandığı uzunluk ölçme tahmin stratejilerinde ilerleme sağlandığına işaret etmektedir. Bunlara ek olarak bu öğrencilerin yaygın olarak kullandıkları uzunluk ölçme tahmin stratejileri belirlenmiş olup, aynı soruda birden fazla strateji kullandıkları görülmüştür. Bu çalışmanın bulguları diskalkuli riskli öğrencilerin matematik kaygılarında genel olarak bir azalma olduğunu ve bu öğrencilerin matematik ile ilgili kaygı boyutlarında olumlu yönde değişim gerçekleştiğini göstermektedir. Diskalkulik riskli öğrencilerin matematik öğretiminde yaratıcı drama gibi yenilikçi eğitim modellerinin kullanılması ve öğrencilerin aktif olarak rol aldıkları ders ortamları yaratılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effect of creative drama-based intervention method on the length measurement estimation skills and mathematics anxiety of dyscalculia-risk students. The participants of the study were determined from all 4th grade students who were diagnosed as dyscalculia-risk students studying in a large-scale public school located in the city center of Aksaray. The diagnosis process was applied to 42 students who were determined as a result of the teachers' information and observations among 324 students in the school. 3 students (2 girls, 1 boy) were determined as a result of the teachers' opinions, student information form, checklist and achievement test used in the diagnosis process of dyscalculia-risk students. The intervention method was prepared with creative drama lesson plans consisting of 12 lesson hours and was applied for a period of 3 weeks. The pre-test-post-test single-group quasi-experimental design method, which is one of the quantitative research methods, was used in the study. Data were collected at the beginning and end of the intervention process by applying the mathematics anxiety scale and the length measurement estimation skill scale, and analyzed with the descriptive statistics method considering the problems of the study. The findings obtained from the study indicate that the participants' length measurement estimation skills improved thanks to the creative drama intervention method and that progress was made in the length measurement estimation strategies used by the students. In addition, the length measurement estimation strategies commonly used by these students were determined and it was observed that they used more than one strategy in the same question. The findings of this study show that there was a general decrease in the mathematics anxiety of students at risk of dyscalculia and that there was a positive change in the dimensions of their mathematics-related anxiety. It is recommended that innovative educational models such as creative drama be used in the mathematics teaching of students at risk of dyscalculia and that lesson environments in which students take active roles be created.