2000 sonrası Avrupa sinemasında Avrupalılık kimliği
European identity in European cinema after 2000
- Tez No: 927844
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN GÜLTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İletişim Bilimleri (Disiplinlerarası) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu araştırma, 2000 sonrası Avrupa sinemasında Avrupalılık kimliğinin temsiline odaklanmaktadır. Çalışmanın amacı, sinema sanatının toplumsal kimlik inşasındaki rolünü ve Avrupalılık kimliğinin sinemada nasıl temsil edildiğini anlamaktır. Araştırmada“amaçlı örneklem”yöntemi kullanılmış ve Avrupa kimliğini farklı boyutlarıyla ele alan beş film incelenmiştir:“Gözbebeğim”,“Başkalarının Hayatı”,“Söz Cambazı”,“Onur Savaşı”ve“Mustang”. Filmler, sosyolojik analizler ve içerik çözümleme yöntemleri ile incelenmiş; görsel ve öyküsel kodlar bağlamında değerlendirilmiştir. Bulgular, Avrupa'nın yüksek refah seviyesini evlat edinme süreçleri ve çocuk haklarına verilen önem üzerinden yansıtmaktadır. Eğitim ve sosyal uyum temaları, bireysel direniş ve toplumsal dayanışmayı vurgulayan unsurlar, gelenek ve modernlik çatışmasını kadınların deneyimleri üzerinden aktarmaktadır. Avrupa sinemasında görülen olumlu taraflar, çocuk haklarına verilen önem, eğitimde eşitlik ve sosyal uyumun desteklenmesi olarak öne çıkmaktadır. Avrupa sinemasının toplumsal dönüşüm süreçlerine katkıda bulunurken, Avrupalılık kimliğini eşitlik, sosyal adalet, refah ve bireysel özgürlük gibi değerlerle sembolize ettiğini göstermektedir. Ayrıca, bu filmler toplumsal baskılar, devlet gözetimi ve bireysel özgürlükler arasındaki gerilim, kadınların geleneksel rollere karşı direnişi gibi olumsuz tarafları da ele almaktadır. Avrupa sineması, bu şekilde toplumsal dinamikleri ve bireylerin bu dinamikler içindeki yerini kapsamlı bir şekilde analiz etmektedir. Araştırma, 2000 sonrası Avrupa sinemasında Avrupalılık kimliğinin karmaşık bir yapıya sahip olduğunu ve bu kimliğin sinema aracılığıyla farklı şekillerde temsil edildiğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This research focuses on the representation of European identity in European cinema after 2000. The aim of the study is to understand the role of cinema in the construction of social identity and how European identity is represented in cinema. The research uses a“purposive sampling”method and examines five films that address European identity in different dimensions:“Apple of My Eye”,“The Life of Others”,“The Word Correspondent”,“The War of Honor”and“Mustang”. The films were examined with sociological analysis and content analysis methods; they were evaluated in the context of visual and narrative codes. The findings reflect the high level of welfare in Europe through adoption processes and the importance given to children's rights. The themes of education and social harmony, elements emphasizing individual resistance and social solidarity, convey the conflict between tradition and modernity through the experiences of women. The positive aspects seen in European cinema stand out as the importance given to children's rights, equality in education and the support of social harmony. It shows that European cinema symbolizes European identity with values such as equality, social justice, welfare and individual freedom while contributing to the processes of social transformation. In addition, these films also address negative aspects such as social pressures, the tension between state surveillance and individual freedoms, and women's resistance to traditional roles. In this way, European cinema comprehensively analyzes social dynamics and the place of individuals within these dynamics. The research reveals that European identity has a complex structure in European cinema after 2000 and that this identity is represented in different ways through cinema.