Ortaokul 5-8. sınıf öğrencilerin geri dönüşüme ilişkin farkındalık düzeyinin belirlenmesi
Determination of the awareness levels of secondary school 5-8th grade students about recycling
  1. Tez No: 927845
  2. Yazar: ERKAN BAYSALOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜL KELEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışmada; araştırmaya katılan ortaokul 5-8. sınıf öğrencilerinin geri dönüşüme ilişkin farkındalık düzeylerinin farklı değişkenler açısından (cinsiyet, sınıf düzeyi, aile gelir durumu, yaşadıkları yer) belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın çalışma gurubunun belirlenmesinde küme örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu, Aksaray İlinde 5-8. Sınıfta öğrenim görmekte olan toplam 1178 (632 Kız 546 Erkek) ortaokul öğrencisi oluşturmaktadır. Araştırmada tarama modeli kullanılmıştır. Veri toplama aracı olarak“Geri Dönüşüme Yönelik Farkındalık Ölçeği”kullanılmıştır. Veri analizinde SPSS 22 programı kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgular ışığında, araştırmaya katılan ortaokul öğrencilerinin geri dönüşüme ilişkin farkındalık düzeylerinin sınıf düzeyi ve ikamet ettiği yerleşim yeri değişkenine göre bir farklılık göstermediği tespit edilmiştir. Cinsiyet değişkeni incelendiğinde, kız öğrencilerin erkek öğrencilere göre geri dönüşüm farkındalık düzeyi olumlu yönde anlamlı çıkmıştır. Aile gelir durumuna bakıldığında ise, aile gelir durumu yüksek ve orta seviyede olan öğrencilerin ortalama puanlarının, aile gelir durumu düşük seviyede olan öğrencilere göre anlamlı bir fark gösterdiği tespit edilmiştir. Bu bulgular ışığında, öğrencilerin geri dönüşüm konusundaki farkındalık düzeylerinin belirlenmesi için farklı sınıf sevilerinde ve farklı bölgelerde yapılan araştırmaların sayısı arttırılabilir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the awareness levels of the 5th-8th grade secondary school students participating in the research in terms of different variables (gender, class level, family income status, place of residence). Cluster sampling method was used to determine the study group of the research. The study group of the research consisted of 11 students in 5-8th grade in Aksaray Province. A total of 1178 (632 girls; 546 boys) secondary school students studying in the 5th-8th grades in Aksaray. The survey model was used in the study. 'Recycling Awareness Scale' was used as the data collection tool. SPSS 22 programme was used for data analysis. In the light of the findings obtained from the research, it was determined that the awareness levels of the secondary school students participating in the research did not differ according to the class level and the place of residence variable. When the gender variable was examined, the recycling awareness level of female students was positively significant compared to male students. When the family income status was analysed, it was determined that the average scores of students with high and medium family income showed a significant difference compared to students with low family income. In the light of these findings, the number of studies conducted at different grade levels and in different regions can be increased to determine the awareness levels of students about recycling.