Mekânda duyusal deneyimin bilişsel haritalama yöntemi i̇le i̇ncelenmesi, Depo No.4 örneği
Examining sensory experience in space through the cognitive mapping method, the case of Depo No.4
- Tez No: 927843
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM DEMİRKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 204
Özet
Beden ve mekân her zaman bir ilişki-etkileşim halinde olmuştur. Canlı, bedeni aracılığıyla mekânı algılar ve bağ kurar. Mekân ile kurulan bu bağı irdelemek, insan ve çevre arasındaki ilişkiyi anlamlandırabilmek ya da artırabilmek adına pek çok duyusal çalışma yapılmaktadır. Beş duyu organının birlikte ve bir etkileşim halinde kullanıldığı duyusal deneyimler ise mekânın özünü kavrayabilmeyi kolaylaştırmaktadır. Bu çalışma; bir mekânı çoklu duyusal deneyimleme ve bu deneyimin zihinde oluşturduğu imgenin görselleştirilmesi için bir yöntem olan bilişsel haritalama ile mekânın deneyimsel özelliklerini keşfetmeyi amaçlamaktadır. Ana yaklaşım mekânı deneyimlemek, sorgulamak ve zihinlerde oluşan farkındalıkları keşfetmektir. Bundan dolayı çalışma mekânın niteliğinden ziyade deneyimin niteliğini ortaya çıkarmayı hedefler. Bu niteliği ortaya çıkartabilmek için de bilişsel haritalama yöntemi kullanılır. Bilişsel haritalama, kişinin çevresindekileri algılaması ve bu algıların zihinde bazı imaj ve bilişsel kurgulara dönüşümünü ifade eden zihinsel haritalardır. Çalışma, bilişsel haritalama ile mekânı görünenler kadar görünmeyenlerin de oluşturduğu gerçeğini ortaya çıkarmayı yani bir mekânda görünmeyen fakat bilinçaltımızda oluşan hislerin de görünür olmasını sağlamayı amaçlamıştır. Bu sayede bir temsil değil tasarımın kendisi sayılabilecek yaratıcı haritalama süreç ve sonucunun mimarlıktaki önemine dikkat çekilmek istenmiştir. Mekândan duyusal bilgi edinmek ve deneyimin sonuçlarını görsel olarak ifade edebilmek için Konya Depo No.4 çalışma alanı olarak seçilmiştir. Araştırma dört aşamadan meydana gelmektedir. İlk olarak çalışmanın kavramsal çerçevesini oluşturan duyusal deneyim ve haritalama ile ilgili literatür çalışması yapılmıştır. İkinci aşama mekânın tanınması ve çoklu duyumlar eşliğinde deneyimlenmesidir. Mimarlık ve iç mimarlık öğrencilerinden oluşan 34 kişilik bir grup ile Depo No.4'te duyu gezisi gerçekleştirilmiştir. Gezi esnasında katılımcıların duyu ve his yoğunluklarını ölçmek için bir anket çalışması yapılmıştır. Toplanan bilgi ve veriler çalışmanın dördüncü aşamasında analiz edilmiş ve bilişsel haritalama yöntemleriyle mekâna dair görünmeyenler görselleştirilmiş yani Depo No.4'ün his haritası oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
The body and space have always been in a state of interaction. The living being perceives and establishes a connection with space through its body. Numerous sensory studies are conducted to examine this connection and to understand better or enhance the relationship between humans and their environment. Sensory experiences that involve the combined and interactive use of all five senses facilitate grasping the essence of space. This study aims to explore the experiential characteristics of a space by employing cognitive mapping, a method for visualizing the image created in the mind through multi-sensory experiences. The primary approach is to experience the space, question it and discover the awareness formed in the minds. Therefore, this study aims to reveal the quality of the experience rather than the quality of the space. The cognitive mapping method is used to uncover this quality. Cognitive mapping refers to mental maps that represent an individual's perception of their surroundings and the transformation of these perceptions into specific images and cognitive constructs in the mind. This study aims to reveal the reality constructed not only by visible elements but also by the invisible ones through cognitive mapping, thereby making our subconscious feelings in a space visible. Thus, it seeks to highlight the significance of creative mapping processes and their outcomes, which can be considered not merely representations but designs in their own right, in the field of architecture. Konya Depo No.4 has been chosen as the study area to acquire sensory information from the space and visually express the outcomes of the experience. The research consists of four stages. Firstly, a literature review on sensory experience and mapping, which form the study's conceptual framework, has been conducted. The second phase involves recognizing the space and experiencing it through multiple senses. A group of 34 architecture and interior architecture students conducted a sensory tour in Depo No.4. During the walk, a survey was conducted to measure the participants' sensory and emotional intensities The collected information and data were analyzed in the fourth phase of the study, and the invisible aspects of the space were visualized using cognitive mapping methods, thereby creating the emotional map of Depo No.4.