Milli Eğitim Bakanlığı Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığında gerçekleşen örgütsel değişmeye ilişkin yönetici görüşleri
Organizational change in the Turkish Ministry of National Education Board of Education and Discipline Administrators' Perspectives
  1. Tez No: 927850
  2. Yazar: ABBAS TURAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KASIM KARAKÜTÜK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu araştırmada Milli Eğitim Bakanlığı Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığında gerçekleşen örgütsel değişmenin kurulda görev yapmış üye ve yöneticilerin görüşleriyle irdelenmesi amaçlanmıştır. Araştırma nitel araştırma yöntemiyle yürütülmüş olup, durum çalışması deseni kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu, Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığında daha önce görev yapmış 15 katılımcı oluşturmaktadır. Bunlar iki kurul başkanı, dört daire başkanı ve dokuz kurul üyesi biçiminde dağılmıştır. Çalışmada veri toplamak amacıyla doküman incelemesi ve katılımcılarla görüşmeler yapılmıştır. Katılımcılarla yapılan görüşmelerde de araştırmacı tarafından hazırlanan görüşme formu kullanılmıştır. Yapılan görüşmelerde, katılımcıların kaydedilmesine izin verdikleri görüşmeler ses kaydı olarak, görüşmenin ses kaydının yapılmasını uygun görmeyen katılımcılarla yapılan görüşmeler de not tutularak kaydedilmiştir. Her iki biçimde elde edilen veriler temalara göre analiz yapılabilecek biçimde bilgisayara aktarılmıştır. Daha sonra görüşme formunda yer alan sorulara verilen cevaplar olarak her soru için ayrı ayrı analiz edilmiş ve raporlaştırılmıştır. Araştırmada kapsamında ulaşılan sonuçlara göre katılımcıların tamamı, Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığındaki örgütsel değişimin, zamana ve ihtiyaca göreliğini yadsımamakla birlikte, özellikle hükümet değişiklikleri, bakan değişiklikleri, askeri darbeler, nüfus ve iş yükünün artması, işe uygun nitelik taşımayan personel istihdamı ve küreselleşmeye bağlı olan gelişmelere göre şekillendiğini düşünmektedir. Katılımcılar, bakanların hükümet temsilcileri olmalarından da kaynaklı, Talim ve Terbiye Kurulu kararlarını kendilerinin uygulamaya koymak istedikleri hükümet politikalarına aykırı, hatta ayak bağı olarak algılandığı dönemlerde, personel görevlendirmelerinde politik tercihlerde bulunmaları, darbe dönemlerinde eğitimcilerin dışından kişilerle ve eğitim özelinde bilimsel verilere dayanmayan uygulamalara kalkışılması, bilimsel danışma hizmeti almak yerine siyaseten alınan kararları tasdik kurumu gibi görülmesi, personelin uzmanlık alanı ve niteliğinden ziyade siyası çevrelere yakınlığı nedeniyle istihdam edilmesi, dünyadaki ve ülkedeki gelişmelerin yarattığı ihtiyaca göre personel sayısının artırılamadığı vb. gibi temel sorunların Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığındaki örgütsel değişimi büyük oranda olumsuz yönde etkilediğini düşünmekteler. Talim ve Terbiye Kurulu'nun gelecekte etkili olabilmesi için, kendini hızla güncellemesi gerektiği katılımcıların tamamı tarafından belirtmiştir. Katılımcıların büyük bir kısmı Talim ve Terbiye Kurulu'nun küreselleşmenin getirdiği teknolojik olanaklar dahil her eğitim imkanını yakalama, ülkenin eğitim ile bağı olan bütün paydaşlarını, hatta her sektörden temsilcilerini bünyesine katmasının kendini güncellemesine önemli katkı olacağını düşünmekteler. Bütün katılımcılar Talim ve Terbiye Kurulu'nun, işlevi ve etkililiği tartışılır bir örgüt olmaktan çıkarılıp, yeni ihtiyaçlara göre kendini yenileyebilen bir yapıya kavuşturulması gerektiğini belirtmişlerdir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the organizational change that occurred in the Turkish Ministry of National Education Board of Education and Discipline based on the opinions of former members and administrators of the board. The research was conducted using a qualitative research method, employing a case study design. The study group consists of 15 participants who previously served in the Board of Education and Discipline, including two board presidents, four department heads, and nine board members. In the study, document analysis and interviews with participants were used as data collection methods. An interview form prepared by the researcher was utilized during the interviews. The interviews were recorded as audio recordings for participants who consented to it, while notes were taken for those who did not permit audio recording. The data obtained through both methods were transferred to a computer in a format suitable for thematic analysis. Subsequently, the responses to each question in the interview form were analyzed separately and reported. According to the findings of the study, all participants acknowledged that organizational change in the Board of Education and Discipline is relative to time and necessity. However, they believed that the change is particularly shaped by government changes, ministerial changes, military coups, population growth, increasing workload, employment of unqualified personnel, and globalization-related developments. Participants stated that due to ministers acting as government representatives, the Board's decisions were sometimes perceived as obstacles to the implementation of government policies. In such periods, political preferences were observed in personnel assignments. During coup periods, non-educators were appointed, and non-scientific practices were adopted in the field of education. The Board was seen as an institution to approve politically motivated decisions rather than providing scientific advisory services. Participants also pointed out that personnel were employed based on political connections rather than expertise and qualifications, and the number of personnel was not increased according to the needs arising from national and global developments. These issues were perceived as significant factors negatively affecting organizational change in the Board. All participants emphasized that the Board of Education and Discipline needs to rapidly update itself to be effective in the future. The majority of participants believed that integrating technological opportunities brought by globalization, engaging all stakeholders related to education, and including representatives from various sectors would significantly contribute to the Board's renewal. All participants highlighted that the Board of Education and Discipline should be transformed from a debated institution regarding its functionality and effectiveness into a structure capable of renewing itself according to new needs.