Üretim sektöründe çalışan sağlığının ekonomik etkisi: Etkin sağlık yönetimi yoluyla verimliliğin maksimuma çıkarılması
The economic impact of employee health in the production sector: Maximizing productivity through effective health management
- Tez No: 927852
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUĞBA DAYIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Yönetimi, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Healthcare Management, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Üretim sektöründeki sağlık yönetiminin kapsamlı analizi, çalışanların refahının ekonomik kalkınmayı yönlendirmede ve üretkenliği sürdürmede oynadığı kritik rolün altını çizmektedir. Bu çalışma, üretim sektöründeki sağlık yönetimi uygulamalarının yalnızca çalışanların refahını değil aynı zamanda daha geniş ekonomik manzarayı nasıl etkilediğine dair bütünsel bir anlayış sağlamayı amaçlamaktadır. Bu analizin merkezinde, işçilerin sağlığının üretken ve gelişen bir ekonominin temel bileşeni olduğunun kabul edilmesi yer almaktadır. Endüstriler tarım ekonomilerinden karmaşık, küreselleşmiş üretim sistemlerine doğru geliştikçe, işin doğası ve buna bağlı sağlık riskleri de değişmiştir. Bu, iş sağlığını yönetmek için düzenleyici önlemleri, yenilikçi teknolojileri ve proaktif organizasyon kültürlerini içeren sağlam bir çerçeveyi gerektirir. Teknolojik gelişmeler sağlık sonuçlarının izlenmesi ve iyileştirilmesi için yeni araçlar sunmaktadır. Veri analitiğinden giyilebilir cihazlara kadar teknoloji, işyeri güvenliğini ve çalışanların refahını artırmak için benzeri görülmemiş fırsatları da beraberinde getirmektedir. Ancak bu ilerlemeler aynı zamanda gizlilik endişeleri ve etkili uygulama stratejilerine olan ihtiyaç gibi yeni zorlukları da ortaya çıkarmıştır. Çalışan sağlığının ekonomik etkisi önemlidir. Kötü sağlık yönetimi uygulamaları üretkenliğin azalmasına, devamsızlığın artmasına ve sağlık hizmetleri maliyetlerinin artmasına yol açabilir; etkili sağlık stratejileri ise üretkenliği artırabilir, çalışanların moralini yükseltebilir ve genel ekonomik refaha katkıda bulunabilir. Çeşitli sektörlerden vaka çalışmaları, sağlık ve sağlıklı yaşam programlarına yatırım yapmanın somut faydalarını göstermektedir. Temel temalardan biri sağlık yönetimine bütünsel bir yaklaşımın gerekliliğidir. Bu, sağlığın organizasyon kültürüne entegre edilmesini ve çalışanların refahını ön planda tutan liderliğin teşvik edilmesini içerir. Sağlıklı bir işgücünü teşvik ederek endüstriler daha fazla üretkenlik elde edebilir ve sürdürülebilir ekonomik büyümeye katkıda bulunabilir.
Özet (Çeviri)
The comprehensive analysis of health management in the production sector underscores the critical role that employee well-being plays in driving economic development and sustaining productivity. Our work aims to provide a holistic understanding of how health management practices within the production sector impact not only the well-being of employees but also the broader economic landscape. Central to this analysis is the recognition that the health of workers is a fundamental component of a productive and thriving economy. As industries have evolved from agrarian economies to complex, globalized production systems, the nature of work and the associated health risks have also changed. This necessitates a robust framework for managing occupational health, which includes regulatory measures, innovative technologies, and proactive organizational cultures. Technological advancements offer new tools for monitoring and improving health outcomes. From data analytics to wearable devices, technology provides unprecedented opportunities to enhance workplace safety and employee well-being. However, these advancements also introduce new challenges, including privacy concerns and the need for effective implementation strategies. The economic impact of employee health is significant. Poor health management practices can lead to reduced productivity, higher absenteeism, and increased healthcare costs, while effective health strategies can boost productivity, enhance employee morale, and contribute to overall economic prosperity. Case studies from various industries demonstrate the tangible benefits of investing in health and wellness programs. A key theme is the necessity of a holistic approach to health management. This involves integrating health into organizational culture and fostering leadership that prioritizes employee well-being. By fostering a healthy workforce, industries can achieve greater productivity and contribute to sustainable economic growth.