Sınıf öğretmenlerinin yaratıcılığı destekleme düzeylerinin öğrencilerin yaratıcılıklarına etkisi
Examining the effect of primary school teachers' level of supporting creativity on the creativity level of their students
- Tez No: 927853
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM TEZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu araştırmanın amacı, ilkokul 3. sınıfta eğitim veren sınıf öğretmenlerin yaratıcılığı destekleme düzeyleri ile öğrenim verdikleri öğrencilerin yaratıcılık düzeyi arasındaki ilişkinin çeşitli değişkenler açısından incelenmesi olarak belirlenmiştir. Araştırma, 2023-2024 eğitim- öğretim yılında Kocaeli iline bağlı İzmit ilçesinde 3. sınıf düzeyinde öğrenim veren sınıf öğretmenleri ve ilgili öğretmenlerin öğrencileriyle gerçekleştirilmiştir. Araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden biri olan ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmada, veri toplama aracı olarak Torrance'nin geliştirdiği 'Torrance Yaratıcı Düşünme Testi (Şekilsel ve Sözel A Formu)', 'Yaratıcılığı Destekleyen İlköğretim Öğretmenleri İndeksi Ölçeği' ve araştırmacı tarafından hazırlanan Kişisel Bilgi Formu kullanılmıştır. Elde edilen verilerin analizinde SPSS programı kullanılmıştır. Araştırmanın sonucunda, öğretmenlerin yaratıcılığı destekleme düzeyinin öğrencilerin sözel ve şekilsel yaratıcılıkları arasında anlamlı bir fark bulunmuştur. Bu sonuça göre, öğretmenlerin yaratıcılığı destekleme düzeyinin öğrencilerinin yaratıcılıkları üzerinde olumlu bir etkiye sahip olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between the level of creativity support of primary school 3rd grade primary school teachers and the level of creativity of the students they teach in terms of various variables. The research will be conducted in the 2023-2024 academic year in İzmit district of Kocaeli province with the 3rd grade primary school teachers and their students. The relational survey model, one of the quantitative research methods, is planned to be used in the research. In the study, Torrance's 'Torrance Creative Thinking Test (Form A and B)', 'Scale of Primary Teachers Supporting Creativity Index' and Personal Information Form prepared by the researcher will be used as data collection tools. SPSS program is planned to be used in the analysis of the data obtained. As a result of the research, it was determined that there was a significant relationship between the level of creativity support of primary school teachers and students' creativity levels.